Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... care este pedeapsa pentru sustragerea de date ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

care este pedeapsa pentru sustragerea de date confidentiale ?

Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii pentru a face o plangere penala impotriva unui salariat care a sustras si transmis date cu caracter strict confidential catre o terta persoana ,date personale ale clientilor societatii si partenerilor de afaceri ai acesteia. Prin Regulamentul de ordine interioara si C.I.M semnat de catre salariat specifica in mod expres respectarea confidentialitatii. Salariatul recunoaste fapta si considera ca fapta nu este deosebit de grava si ca atare nu poate fi pedepsit. SC are cod CAEN cu obiect unic de activitate ,iar acest fapt poate prejudicia grav activitatea prin pierderea unui contract de parteneriat. Care sunt sansele ca salariatul sa fie tras la raspundere pentru fapta savarsita?
Astept un raspuns din partea dvs.
Depuneti o plangere penala pt divulgarea secretului profesional.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat