Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obligatia respectarii secretului de serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obligatia respectarii secretului de serviciu

La ce se refera exact obligatia salariatului prevazuta in Codul Muncii - Legea 53/2003, Titlul II - Contractul individual de munca, Capitolul II - Executarea contractului individual de munca, art. 39 alin.2 lit. f). ?

Ce cuprinde strict aceasta notiune din art. 39 alin.2 lit. f).?

Va multumesc!
Sa nu divulgati tertelor persoane datele firmei, numele si datele de contact ale partenerilor de afaceri, tot cu ce va ocupati sa ramana in birou si nicidecum sa iasa de acolo.:)
Aceasta obligatie trebuie sa apara in contractul de munca obligatoriu indiferent de firma angajatoare?
In modelul-cadru al c.i.m. apare :
M. Drepturi şi obligaţii generale ale părţilor
.....
2. Salariatului îi revin, în principal, următoarele obligaţii:
....
e) obligaţia de a respecta secretul de serviciu.
....
Se regaseste undeva definitia clara a secretului de serviciu mentionat la art.39 alin.2 lit. f).? El trebuie definit explicit in contractul de munca?

Care este deosebirea intre obligatia respectarii secretului de serviciu si clauza de confidentialitate?
O definitie veti gasi in art.15 din Legea nr.182/2002, si anume :
informatii secrete de serviciu - informatiile a caror divulgare este de natura sa determine prejudicii unei persoane juridice de drept public sau privat