Forum Discuţii juridice Executare silită Termen prescriptie sulta
Discuție deschisă în Executare silită

Termen prescriptie sulta

In urma partajului, sotul meu a obtinut apartamentul si trebuie sa-mi dea mie sulta . Cat timp am la dispozitie sa merg la executor pt recuperarea sultei ? 3 ani sau 10 ani?
Daca in hotarare nu este specificat niciun termen de plata a sultei, aveti la dispozitie 3 ani de la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii.
Inainte de a merge la executor ar fi indicat sa-i trimiteti o notificare in care sa-l anuntati ca, in eventualitatea in care nu va plateste sulta intr-un termen de x zile, veti apela la un executor judecatoresc pentru recuperarea banilor, iar la suma datorata cu titlu de sulta se vor adauga si cheltuielile de executare ce vor cadea in sarcina lui.