avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1926 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt din supermarket / cazier
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt din supermarket / cazier

Buna ziua! Am si eu o mare problema. Am fost prinsa furand din supermarket niste produse cosmetice in valoare de 75 de lei, pe care nu le-amprezentat la casa de marcat cand am platit pentru cumparaturile. Domnii de lamagazin mi-au zis ca pot sa aduc pe cineva sa imi plateasca bunurile si sa plec, dar nu era nimeni disponibil. Au chemat apoi un domn de lapolitie care m-a intrebat ce s-a intamplat si mi-a luat declaratie in care am scris ca regret fapta comisa. Acum problema pe care eu nu o inteleg este ca ei mi-au aratat ca fiindca au recuperat bunurile nu devine caz penal si mi-au aratat intr-o fisa "caz penal:da/nu", "da"era taiat,ramanand"nu". Cand i-am intrebat ce inseamna asta mi-au zis ca nu ma pune sa platesc amenda,dar mi-au cerut numarul de telefon la sfarist, Ideea e ca mi-au zis ca sunt diferita de ceilalti infractori prinsi si d-asta le-ar parea rau sa imi strice viitorul, dar tot vorbeau ca o sa am cazier in care scrie cercetata pentru furt si deci nimeni nu ma va mai angaja.
Daca ei au spus ca nu mai platesc amenda, e adevarat, din moment ce am dat declaratie? Declaratia se trece ca document valid pentru cazier? Sau se poate trece doar"cercetata pentru furt in acesta?" Si ce efect are/ va avea asupra angajarii, deoarece vreau sa lucrez in vara aceasta. Eu nu stiu daca ei chiar m-au placut indeajuns cat sa renunte la a-mi facce cazuer sau sa scap de amenda.

Practic, intrebarea de baza este daca nu devine caz penal, se trece in cazier? Mentionez ca nu mi-au luat amprente, nu m-au dus la sectie si mi-au dat drumul imediaat ce am semnat declaratia. Nu aveam buletinul si CNP-ul l-au luat telefonic. De asemenea nu le-am dat adresa in care stau in chirie, deoarece nu o stiu. Cand l-am intrebat pe domnul politist de ce doreste numarul de telefon, a zis ca in caz ca o mai fi nevoie sa dea de mine, daca vreau sa schimb ceva in declaratie, sau sa ma cheme la sectie. In acest caz,ce se intampla cu declaratia si ce rol are ea?Va dati seama ca sunt in ceata total. Ei se purtau de parca singura ar trebui sa stiu dreptul si procedurile lor legale. Trebuia sa ii trag de limba ca sa imi explice ce o sa patesc sau ce efect va avea asupra mea infractiunea. Despre cazier sper ca vorbau doar ca sa ma sperie, fiindca au zis ca acuma" ti-am facut mai mult morala,ca nu pari genul de fata sa faca asa ceva"
Nu vi se pare ca e caz penal?Ati furat din magazin!Infractiunea este de furt calificat.Procurorul va poate da neinceperea u.p cu sanctiune administrativa sau fara sanctiune administrativa.Sanctiunea administrativa se trece in cazier
Daca veti primi o amenda administrativa nu veti avea cazier.
Este normal ca politistii sa considere ca va cunoasteti drepturile daca ati furat...
Stiti si ca nu aveti dreptul sa furati...si stiu si ei...ca stiti...
Asta stiam, dar nu stiam ce se va intampla mai departe. Adica nimeni nu mi-a zis ce este oamenda administrativa, spre exemplu. De ce mi-a luat declaratie in loc sa imi puna catuse. Asa ceva nu e normal. Am intrebat insistent ca sa primesc niste raspunsuri. Si care sunt sansele sa nu primesc amenda si sa fi primit doar mustrarea, declaratia sa mi-o ia ca sa ma aibe inregistrata la politie?
Probabil daca erati agresiva va puneau si catusele.Nu trebuie sa va legati de aspectul asta ptr.ca nu are importanta.Cred ca-n filmele politiste se pun catusele in cazul d-voastra.Amenda administrativa in cazul d-voastra se da atunci cand se constata ca fapta este prevazuta de legea penala,dar nu prezinta gradul de pericol al unei infractiuni.Nu e obligat politistul sa va spuna ce este aceea o amenda administrativa
Daca v-au luat declaratii la politie cu siguranta s-a intocmit o lucrare penala, in functie de situatia de fapt este posibil ca propunerea organului de cercetare penala sa fie de NUP, totusi hotararea ramane a procurorului daca va dispune NUP. Aveti sanse dupa descrierea dvs sa primiti amenda administrativa daca procurorul decide ca fapta dvs nu prezinta gradul de pericol social al unei infractiuni.In acesta situatie nu veti figura cu cazier.

Alte discuții în legătură

Furt din magazin ContSters168422 ContSters168422 Acum o saptamana am facut greseala vietii mele. Degeaba regret acum. E prea tarziu. M-am dus la supermarket, am facut cateva cumparaturi si fara sa gandesc ... (vezi toată discuția)
Furt carrefour si neinceperea urmaririi penale Daniele333 Daniele333 Buna ziua,acum 2 ani eram cu o prietena in Carrefour si a inceput ea sa-mi spuna ca a furat de mai multe ori de la ei fara ca sa fie prinsa si mi-a zis sa ... (vezi toată discuția)
Furt calificat banal! stefanu stefanu Buna zioa . MI s`a intocmit dosar penal cu denumire de furt calificat pt urmatoarea fapta . Eram intr`un magazin numit METRO cu niste prieteni , ei vroiau sa ... (vezi toată discuția)