Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ce valoare a punctului de pensie se foloseste pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ce valoare a punctului de pensie se foloseste pentru pensiile recalcuate (valorificare perioada lucrata ulterior) in luna mai 2013

Buna ziua,
Sunt pensionar din dec.2002.(Militar)
Din martie 2003 m-am angajat si lucrez si in prezent.
In luna martie 2012 am solicitat valorificarea perioadei lucrate ulterior (2003-2012)
Acum(mai 2013) am primit deciziile de pensionare. Spun deciziile pt ca am primit doua decizii;
-una datata cu 15 mai 2013 si care este identica cu cea pe care o primisem in 2011(pensii militare) in care se precizeaza ca valoarea pct. pensie este 732.1lei, cu toate ca in prezent primesc pensia calculate la valoarea pct. de 762,1lei;
-a doua care poarta data de 17 mai 2013 in care se aduna pensia veche (punctajul) cu periada solicitata spre valorificare, folosindu-se aceeasi valoarea a pct. pensie de 732.1 lei.
Nedumerirea mea este:
De ce se foloseste ca valoare a punctului de pensie 732,1 lei in loc de 762,1lei in ambele decizii?
Va veni pensia pe taon calculata cu 762,1lei?
Fac contestatie sau este normal/corect modul de calcul.
Multumesc,

Incepand cu 01/04/2012 pensia va fi egala cu:Punctajul mediu anual(din decizia din 17/05/2013) x 732,8
Incepand cu 01/01/2013 pensia va fi egala cu:Punctajul mediu anual(de mai sus)x 762,1

Aveti de primit restante,dupa calculul de mai sus,la care se va aplica CASS de 5,5% pentru ceea ce depaseste 740 de lei si cota unica de 16%,pentru ceea ce depaseste 1000 de lei,dupa ce s-a scazut in prealabil CASS-ul.

Legea 263/2010

Art. 107

(4) Pensionarii pentru limita de varsta care, dupa data inscrierii la pensie, realizeaza stagiu de cotizare, pot solicita recalcularea pensiei, in conditiile legii

(5) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (3) si (4) se acorda incepand cu luna urmatoare celei in care a fost inregistrata solicitarea

[ link extern ]
Multumesc,