avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Calcul penalitati
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Calcul penalitati

intrebare:
daca nu am contract cu o debitoare si vreau sa fac cerere de valoare redusa mai pot adauga vreo penalitate?eu stiam ca in aceasta situatie pot adauga decat dobanda legala...
imi poate spune cineva cum se calculeaza(parca era ceva de genu dobanada bnr+6 puncte procentuale)
help!!!
Ultima modificare: Miercuri, 29 Mai 2013
ContSters214341, utilizator
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 16:45, 29 Mai 2013
Dobanda legala penalizatoare, conform OG 13/2011 modificata si completata de legea 72/2013 :
(21) În raporturile dintre profesionişti şi între aceştia şi autorităţile contractante, dobânda legală penalizatoare se stabileşte la nivelul ratei dobânzii de referinţă plus 8 puncte procentuale.

[ link extern ] /

Citit acest articol si comentariile:
www.avocatnet.ro/content/art...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valoare dobanda legala cristianvladescu cristianvladescu Care este nivelul actual al dobinzii legale pe care o pot pretinde unui client care nu si-a platit la scadenta facturile? Cum se calculeaza? Mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Dobanda penalizatoare contracte 2016 alinanicoleta86 alinanicoleta86 Buna ziua, In relatiile contractuale dobanda penalizatoare se stabileste cu acordul partilor. daca nu este scris in contracte se calculeaza cf. ratei de ... (vezi toată discuția)
Aplicarea dobanzii legale bnr monica_foica monica_foica La calculu dobanzii legale se aplica 4 puncte procentuale la dobanda de referinta comunicata de BNR? Iar la persoanele fizice se scade din dobanda legala+4% , ... (vezi toată discuția)