Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Calcul penalitati
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Calcul penalitati

intrebare:
daca nu am contract cu o debitoare si vreau sa fac cerere de valoare redusa mai pot adauga vreo penalitate?eu stiam ca in aceasta situatie pot adauga decat dobanda legala...
imi poate spune cineva cum se calculeaza(parca era ceva de genu dobanada bnr+6 puncte procentuale)
help!!!
ContSters214341, utilizator
Dobanda legala penalizatoare, conform OG 13/2011 modificata si completata de legea 72/2013 :
(21) În raporturile dintre profesionişti şi între aceştia şi autorităţile contractante, dobânda legală penalizatoare se stabileşte la nivelul ratei dobânzii de referinţă plus 8 puncte procentuale.

[ link extern ] /

Citit acest articol si comentariile:
www.avocatnet.ro/content/art...