Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit D101 /cheltuieli de exploatare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

D101 /cheltuieli de exploatare

Va rog sa-mi spuneti , in D101 , la rd.2 chelt.de ex. se include si cheltuiala cu impozitul pe profit , mai putin impozitul aferent trim .IV , nu ?

Atunci rd.2 din D101 trebuie sa se coreleze cu rd.35 chelt.de ex. din bilant ?
care sunt corelatiile din D101 si bilant ?

va multumesc.
Cf Ordin PANAF 1950/2012:

Rândurile 1 ‐ 10 ‐ se completează cu datele corespunzătoare, înregistrate în evidența
contabilă a contribuabililor. La rândul 2 "Cheltuieli de exploatare" se înscrie şi cheltuiala cu
impozitul pe profit.

Adica cat aveti in contul 691 trebuie sa se regaseasca si la rd 2 in D101.

Da, rulaj ct 691 = RD 42.1 din D101 (daca platti doar 16%, nu si 5%) = rd 65 din formular 20 - Cont profit si pierdere bilant anual.
Ioan Petru Butariu, Contabil