Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratia 101
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratia 101

Buna ziua,
am de completat declaratia 101 si nu stiu daca contul 7414 subventii se include in D101 la venituri din exploatare sau se scade din cheltuielile de exploatare? Adica veniturile de exploatare din D101 = venituri din exploatare din bilant? In bilant contul 7414 nu intra la venituri din exploatare.
Ordin 3055/2009: precizeaza la contul 7414

7414. Venituri din subvenţii de exploatare pentru plata personalului, ca este venit

La rd 1 din D101 se completeaza

1 Venituri din exploatare

Deci eu as completa la rd 1, pt ca formularul CONTUL DE PROFIT ªI PIERDERE, doar spune unde se completeaza contul 7414, nu ca acesta nu este venit. " (a) Salarii şi indemnizaţii (ct. 641 + 642 + 643 + 644 - 7414)"

Desi in CONTUL DE PROFIT ªI PIERDERE se face si un total Venituri din exploatare, si respectiv Cheltuieli din exploatare. (7414 nu intra la venituri din exploatare, ci se scade din cheltuieli).

C. fiscal

ART. 19 Reguli generale

(1) Profitul impozabil se calculează ca diferenţă între veniturile realizate din orice sursă şi cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri, dintr-un an fiscal, din care se scad veniturile neimpozabile şi la care se adaugă cheltuielile nedeductibile. La stabilirea profitului impozabil se iau în calcul şi alte elemente similare veniturilor şi cheltuielilor potrivit normelor de aplicare.

Norme ART. 19:

12. Veniturile şi cheltuielile care se iau în calcul la stabilirea profitului impozabil sunt cele înregistrate în contabilitate potrivit reglementărilor contabile date în baza Legii contabilităţii nr. 82/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi orice alte elemente similare veniturilor şi cheltuielilor, din care se scad veniturile neimpozabile şi se adaugă cheltuielile nedeductibile conform prevederilor art. 21 din Codul fiscal.

Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc de raspuns. Anul trecut asa am completat D101, si atunci la venituri din exploatare respectiv cheltuieli de exploatare am avut diferit fata de ce am trecut in bilant F20 ct de prof si pierdere.....si nu am fost sigura daca am procedat bine. O zi buna!
M_conta a scris:

Multumesc de raspuns. Anul trecut asa am completat D101, si atunci la venituri din exploatare respectiv cheltuieli de exploatare am avut diferit fata de ce am trecut in bilant F20 ct de prof si pierdere.....si nu am fost sigura daca am procedat bine. O zi buna!

M-am gandit si aseara, si la Cheltuieli exploatare sunt diferente oricum.

In D101:

3. Secțiunea B "Date privind impozitul pe profit"
Rândurile 1 ‐ 10 ‐ se completează cu datele corespunzătoare, înregistrate în evidența
contabilă a contribuabililor. La rândul 2 "Cheltuieli de exploatare" se înscrie şi cheltuiala cu
impozitul pe profit.

Iar contul 691 apare in CPP separat.

18. Impozitul pe profit (ct. 691) 65

Ioan Petru Butariu, Contabil
Da asa este. Bine ca am lamurit si acest aspect! Stau mai linistita. Multumesc. :ok: