Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sunt nedumerita- santaj cu poze in ipostaze intime
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sunt nedumerita- santaj cu poze in ipostaze intime

Buna ziua.De cateva luni fostul prieten ma santajeaza in continua ca distribuie ceva poze sexy cu mine...Ce as putea face?:(
Inregistrati-l cu telefonul cand va ameninta si pe urma denuntati-l.(banuiesc ca nu va mai este "prieten".)
succes.
av.M.Hornea
Daca doar va ameninta nu este santaj.
Puteti incerca sa depuneti o plangere la politie daca o vor primi politistii.
Acum am o alta relatie si ma ameninta ca daca nu ii dau ce vrea am incurcat-o si pune pozele pe net si prin scoala unde sunt...Actual prieten stie de aceasta situatie .
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Daca doar va ameninta nu este santaj.
Puteti incerca sa depuneti o plangere la politie daca o vor primi politistii.

Santajul- Constrangerea unei persoane, prin violenta sau amenintare, sa dea, sa faca sau sa nu faca sau sa sufere ceva, daca fapta este comisa spre a dobandi in mod injust un folos, pentru sine sau pentru altul, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani.

Din punctul meu de vedere faptul ca va ameninta cu divulgarea acestor poze pentru a obtine favoruri sexuale din partea dvs.reprezinta infractiunea de santaj. Tocmai de aceea pentru a avea dovezi v-am sfatuit sa-l inregistrati.
succes.
av.M.Hornea

Multumesc pentru sfaturi.