Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... furt calificat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

furt calificat

as dorii sa stiu ce pedeapsa va propune procurorul sau dispune judecatorul in cazul unui furt calificat si distrugere, cu prejudiciul recuperat, faptuitorul recunoscandu-si partial faptele si luandu-si angajamentul de a recupera si inapoia proprietarului bunurile sale
Pedepsele sunt aplicate de instanta de judecata prin hotararea de condamnare.
Procurorul poate dispune trimiterea in judecata sau nu, iar in cazul in care nu dispune trimiterea in judecata , poate dispune aplicarea unei amenzi administrative dupa caz.