Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenirea copilului concubinului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenirea copilului concubinului

buna. am o prietena care a stat in concubinaj 11 ani in concubinaj. Apartamentul este cumparat de amandoi in contract sunt trecuti amandoi , cu parti egale. in tot acest timp baiatul concubinului nu a tinut legatura deloc sub nici o forma cu tatal lui, in ultimii cinci ani a fosst ff bolnav, cheltuieli la medic, internari, tratamente. In urma cu doua saptamani concubinul a decedat. Prietena mea a suportat toate cheltuielile de inmormantare, inclusiv masa la restaurant. In ziua inmormantarii a aparut baiatul care vrea partea tatalui din apartament. La cat are drept din apartament??
La jumatate din apartament, adica la toata cota tatalui.
Cheltuielile cu inmormantarea alcatuiesc pasivul mostenirii.
La fix 1/2 din apartament. Concubina nu are drept de mostenire , ea va detine in continuare ceea ce a cumparat, adica fix 1/2 si dumneaei. Dansa daca insista si doreste are un drept de creanta cu cheltuielile facute cu inmormantarea, care pote intra in datoriile succesiunii, adica dansa ar fi un creditor al succesiunii.
ContSters250994, utilizator