Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

am un prieten care este singur la parinti. tatal decedat iar mama bolnava. ce trebuie sa faca sau care este procedura mai putin costisitoare. act de vanzare cumparare, intre el si mama lui sau mostenire, donatie, acum cat este in viata mama lui. apartamentul il mai poate revendica altcineva gen sora mamei, veri, etc?
fiind unicul copil, este mostenitor rezervatar de rang I.Va culege practic toata averea dupa parintii sai.
nu este cazul a se intocmi alte documente sau acte.cand va surveni decesul mamei dansului, se va deschide succesiunea si va culege,asa cum mentionam, tot activul/pasivul mostenirii.
multumesc