Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... medic familie inscriere
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

medic familie inscriere

Buna ziua,

Daca nu ai un venit ,ce acte trebuie pentru inscrierea la medicul de familie .
Mentionez ca am buletinul pe Ilfov Bragadiru.
Pentru a va inscrie pe lista unui medic de familie aveti nevoie de urmatoarele:
- copie dupa certificatul de nastere pentru persoane pana la 14 ani, respectiv copie carte de identitate;
- dovada calitatii de asigurat .

Dovedirea caliatatii de asiguarat se face cu carnetul de asigurat, si in functie de categoria de asigurati din care faceti parte, va vor trebui urmatoarele acte:
pensionari: talonul de pensie pentru luna in curs sau luna anterioara
salariati: adeverinta de la societate cu precizarea codului fiscal (model pe site)
liber-profesionisti: chitanta de la CAS Dolj pentru trimestrul anterior
agricultori: chitanta de la CAS pentru anul in curs
someri: cupon somaj sau carnet somer
coasigurati: documente care sa ateste calitatea de asigurat pentru persoana intretinatoare, gradul de rudenie si dovada ca nu realizeaza venituri persoana intretinuta
beneficiari de ajutor social: adeverinta de la Primarie pentru anul 2002
persoane cu handicap: certificatul de handicapat si adeverinta lipsa venituri sau cupon indemnizatie
persoanele fara venituri: adeverinta de la primaria de care apartineti
elevi, studenti, ucenici(18-26 ani): adeverinta de elev/student si adeverinta lipsa venituri
copii mai mici de 18 ani: certificatul de nastere
militari: adeverinta din partea unitatii militare
veterani: legitimatia de veteran
detinuti politici: certificatul din care reiese ca sunteti incadrat in prevederile Legii 118/1990
eroii Revolutiei din decembrie 1989: certificatul de erou al Revolutiei
[ link extern ]