avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... medic familie inscriere
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

medic familie inscriere

Buna ziua,

Daca nu ai un venit ,ce acte trebuie pentru inscrierea la medicul de familie .
Mentionez ca am buletinul pe Ilfov Bragadiru.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:31, 2 Iunie 2013
Pentru a va inscrie pe lista unui medic de familie aveti nevoie de urmatoarele:
- copie dupa certificatul de nastere pentru persoane pana la 14 ani, respectiv copie carte de identitate;
- dovada calitatii de asigurat .

Dovedirea caliatatii de asiguarat se face cu carnetul de asigurat, si in functie de categoria de asigurati din care faceti parte, va vor trebui urmatoarele acte:
pensionari: talonul de pensie pentru luna in curs sau luna anterioara
salariati: adeverinta de la societate cu precizarea codului fiscal (model pe site)
liber-profesionisti: chitanta de la CAS Dolj pentru trimestrul anterior
agricultori: chitanta de la CAS pentru anul in curs
someri: cupon somaj sau carnet somer
coasigurati: documente care sa ateste calitatea de asigurat pentru persoana intretinatoare, gradul de rudenie si dovada ca nu realizeaza venituri persoana intretinuta
beneficiari de ajutor social: adeverinta de la Primarie pentru anul 2002
persoane cu handicap: certificatul de handicapat si adeverinta lipsa venituri sau cupon indemnizatie
persoanele fara venituri: adeverinta de la primaria de care apartineti
elevi, studenti, ucenici(18-26 ani): adeverinta de elev/student si adeverinta lipsa venituri
copii mai mici de 18 ani: certificatul de nastere
militari: adeverinta din partea unitatii militare
veterani: legitimatia de veteran
detinuti politici: certificatul din care reiese ca sunteti incadrat in prevederile Legii 118/1990
eroii Revolutiei din decembrie 1989: certificatul de erou al Revolutiei
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Copilul poate fi coasigurat al mamei sale? gabitza1980 gabitza1980 o doamna este divortata de sotul ei.are fetita de 12 ani in intretinere.poate fi minora trecuta ca si coasigurat al mamei sale? ce trebuie facut? am vazut in ... (vezi toată discuția)
Daca sunt somer neindemnizat sunt asigurat in sistemul public de sanatate? sorineldobre sorineldobre Am citit ce dovezi trebuie duse la medicul de familie pt. a demonstra ca esti platitor de asigurare de sanatate pentru diferite categorii printre care si ... (vezi toată discuția)
Intretinere persoane ContSters122466 ContSters122466 As vrea sa stiu daca pot avea copilul in intretinere pentru a beneficia de asigurarile de sanatate in conditiile in care este elev si are un contract platit la ... (vezi toată discuția)