avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Este viza de flotant necesara pentru schimbarea de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Este viza de flotant necesara pentru schimbarea de domiciliu in acelasi oras ?

Buna ziua,

Am fost in urma cu cateva zile la politie pentru a depune plangere pentru distrugere unui vecin, mi-a aruncat sticle de alcool pe masina, de pe acoperisul blocului.

Problema este ca evenimentul s-a intamplat in fata blocului unde am apartamentul proprietate personala, iar domiciliul meu pe buletin este la adresa parintilor mei ce locuiesc in acelasi sector.

La politie mi s-a spus ca nu mai este necesara viza de flotant si ca pot scrie pe reclamatie urmatoarele : "cu domiciliul la ... si locuiesc fara forme legale la adresa...". Mentionez ca nu am dorit sa depun reclamatia in forma sugerata si as dori sa stiu daca mai este sau nu mai este nececsara viza de flotant in cadrul schimbarilor de domiciliu in acelasi oras.

Multumesc.
Detinerea unui imobil nu implica obligatia de a avea domiciliul sau resedinta la adresa respectiva insa daca locuiti mai mult la apartamentul dvs. decat la parinti ar fi bine sa va faceti viza de resedinta la acea adresa.
Este o procedura simpla: mergeti la Evidenta Persoanelor de care apartineti cu cartea de identitate, actul de spatiu in original si copie si chitanta unei taxe de 5 lei care se plateste la Impozite si taxe (sau la ghiseu, depinde cum sunt organizati). Resedinta va fi scrisa pe un autocolant care se lipeste pe spatele cartii de identitate, domiciliul ramane acelasi.

Vi s-a sugerat sa scrieti ca locuiti fara forme legale la acea adresa pentru ca asa este: nu aveti viza de resedinta acolo, Precizarea banuiesc ca era necesara pentru descrierea completa a situatiei de fapt, nu pentru o eventuala sanctionare a dvs.
Daca locuiti acolo, ar trebui sa aveti si resedinta ( viza de flotant) la acea adresa. Daca nu, se cheama ca locuiti fara forme legale, insa acest aspect nu are legatura cu plangerea pe care vreti s-o depuneti, iar politistul nu a vrut sa va faca un rau, asa trebuie scris.
Cand incepeti declaratia.. va scrieti numele, domiciliat in, legitimat cu, apoi scrieti ce s-a intamplat si in ce conditii..daca scrieti ca locuiti la acea adresa, scrieti si ca fara forme legale, ceea ce e evident, rezulta si din declaratie, dar pt a evita vreo neclaritate se scrie asta.
Daca locuiti la o anumita adresa, dar aveti 3 apartamente proprietate nu sunteti obligat sa faceti viza de flotant pe fiecare apartament detinut, sunteti obligat sa platiti impozite pentru fiecare apartament pe care il detineti.
Trebuia sa depuneti plangerea cum a spus politistul, mentionand adresa de domiciliu (este necesar pentru a va anunta asupra cercetarilor facute si a va raspunde la cerere), dar si faptul ca detineti si aceea proprietate unde a fost avariat autoturismul, nu are nici o legatura distrugerile pricinuite asupra autoturismului cu domiciliu, se putea intampla intr-o localitate la 500 km fata de domiciliu dumneavoastra.
Daca locuiti la o anumita adresa, dar aveti 3 apartamente proprietate nu sunteti obligat sa faceti viza de flotant pe fiecare apartament detinut, sunteti obligat sa platiti impozite pentru fiecare apartament pe care il detineti.


Nici n-ar fi posibil sa aiba mai multe vize de flotant.
Nu, trebuie sa aiba domiciliu in acte acolo unde ii este locuinta principala, statornica si viza de flotant acolo unde locuieste mai mult de 15 zile, fara sa conteze daca e proprietar sau nu.
Pentru politist poate nu conteaza daca omul e proprietar pe acea locuinta, ci ca acolo locuieste, iar faptul ca locuieste fara forme legale, n-are legatura cu distrugerea, dar trebuie specificat pt ca realitatea asta este.


Nu, trebuie sa aiba domiciliu in acte acolo unde ii este locuinta principala, statornica si viza de flotant acolo unde locuieste mai mult de 15 zile, fara sa conteze daca e proprietar sau nu.

Daca are domiciliu la o anumita adresa si in ianuarie locuieste mai mult de 15 zile la o alta adresa trebuie sa faca viza de flotant la acea adresa?
Iar in februarie locuieste mai mult de 15 zile la o alta adresa decat cea de domiciliu si decat cea la care a locuit in ianuarie, trebuie sa faca o alta viza de flotant??
Stimata doamna, sugerati utilizatorului sa se mute la circa de politie sa nu mai stea toata ziua pe drum si sa piarda timpul.
Poate ati vrut sa spuneti ca achita cotele de intretinere unde locuieste mai mult de 15 zile, dar asta este o alta mancare de peste!!!
Si alta data sa cititi ceea ce raspund altii cu mai mare atentie, nu printre randuri ca altii.... stim noi cine de pe aici!!
Daca locuiti la o anumita adresa, dar aveti 3 apartamente proprietate nu sunteti obligat sa faceti viza de flotant pe fiecare apartament detinut, sunteti obligat sa platiti impozite pentru fiecare apartament pe care il detineti.

Deci mai pe intelesul dumneavoastra am spus foarte clar CA NU TREBUIE VIZA DE FLOTANT PENTRU FIECARE DIN PROPRIETATILE DETINUTE!!!
CLAR?????
#-o:hammer::thumbdown::fight:

Alte discuții în legătură

Viza flotant obligatorie ? alexa_1234 alexa_1234 Este obligatorie viza de flotant daca stau intr-un camin studentesc din acelasi judet cu domiciliul permanent?domiciliul permanent se afla intr-un oras al ... (vezi toată discuția)
Buna ziua!daca locuiesc intr un sat în interes de serviciu e ... netsky netsky Buna ziua!Daca locuiesc Intr un sat în interes de serviciu e necesar să .mi fac viza de flotant? (vezi toată discuția)
Flotant / viza de resedinta FLORY1962 FLORY1962 Ce valabilitate are viza de flotant si daca la expirarea acesteia proprietarul domiciliului anterior trebuie sa-si dea din nou acordul din nou la .politie ... (vezi toată discuția)