Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua!Daca locuiesc Intr un sat în interes de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua!Daca locuiesc Intr un sat în interes de serviciu e ...

Buna ziua!Daca locuiesc Intr un sat în interes de serviciu e necesar să .mi fac viza de flotant?
nu aveti aceasta obligatie

(1) Reşedinţa se înscrie în actul de identitate la cererea persoanei fizice care locuieşte mai mult de 15 zile la adresa la care are locuinţa secundară.
(1) Pentru înscrierea reşedinţei solicitantul va completa cererea pentru stabilirea reşedinţei, pe care o va depune împreună cu actul său de identitate şi cu unul dintre documentele prevăzute la art. 28.

(2) Se exceptează de la obligaţia prevăzută la alin. (1):

Acesta este un fragment din Ordonanţa de urgenţă nr. 97/2005 privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români.

a) persoana care locuieşte la o altă adresă decât cea de domiciliu, în interesul serviciului sau în scop turistic;
Jurisprudenţă

b) persoana internată într-o unitate sanitară/medicală.