avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 200 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua!Daca locuiesc Intr un sat în interes de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua!Daca locuiesc Intr un sat în interes de serviciu e ...

Buna ziua!Daca locuiesc Intr un sat în interes de serviciu e necesar să .mi fac viza de flotant?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 09:32, 7 August 2023
nu aveti aceasta obligatie


(1) Reşedinţa se înscrie în actul de identitate la cererea persoanei fizice care locuieşte mai mult de 15 zile la adresa la care are locuinţa secundară.
(1) Pentru înscrierea reşedinţei solicitantul va completa cererea pentru stabilirea reşedinţei, pe care o va depune împreună cu actul său de identitate şi cu unul dintre documentele prevăzute la art. 28.


(2) Se exceptează de la obligaţia prevăzută la alin. (1):



Acesta este un fragment din Ordonanţa de urgenţă nr. 97/2005 privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români.

a) persoana care locuieşte la o altă adresă decât cea de domiciliu, în interesul serviciului sau în scop turistic;
Jurisprudenţă

b) persoana internată într-o unitate sanitară/medicală.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Viza de flotant este obligatorie? ContSters89081 ContSters89081 Buna ziua. Daca se inchiriaza un spatiu cu acte legale - contract de inchiriere inregistrat la sectia financiara - mai este necesar/OBLIGATORIU ca proprietarul ... (vezi toată discuția)
Este viza de flotant necesara pentru schimbarea de domiciliu in acelasi oras ? bogdan_Asdasd bogdan_Asdasd Buna ziua, Am fost in urma cu cateva zile la politie pentru a depune plangere pentru distrugere unui vecin, mi-a aruncat sticle de alcool pe masina, de pe ... (vezi toată discuția)
Viza flotant utc utc Ce Lege reglementeaza viza de flotant? (vezi toată discuția)