Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... vinovatul fara vina vrea sase faca lumina
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

vinovatul fara vina vrea sase faca lumina

am gasit contuarul de la apartament fara elementele de siguranta ,acolo am chiriasi ,nu stau eu,ei platesc facturile.varog cine cunoaste legile in domeniul energiei sa mi dea un sfat ca sa ies basma curata
cred ca dupa o sesizare scrisa vor veni,vor lua contuarul la verificat,aici mi e frica sa nu ma incarce aiurea pentru ca contuarul merge bine,[b]dar ei il verifica si sa nu si puna pierderile pe spatele meu[/b]
apoi se va gasi un vinovat ,in principiu eu raspund ca propietar,dar nu se constituie elementul subiectiv al infractiunii,vinovatia directa sau indirecta,aici am un dubiu cu privire la vinovatia indirecta,
intentia; este atitudinea psihica a faptuitorului rezultand din prevederea rezultatului faptei sale si urmarirea lui, ori prevederea rezultatului faptei sale, neurmarirea dar acceptarea lui in caz ca se produce.in cazul intentiei indirecte – desi nu-l urmareste, accepta posibilitatea producerii lui ,aici ma gandesc ,ca pot sa spuna ca nu am luat masuri de siguranta sa nu mi se umble la contuar
atuurile mele sunt :nu locuiesc acolo,in sarcina chiriasilor sta plata facturilor si intretinerea apartamentului
sper sa mi schimbe contuarul si gata,fara tevatura
va rog sa ma lamuriti
Contorul ,din cite stiu se afla pe/in scara blocului. In ultimul timp societatile ENEL au luat masuri de siguranta. Una din acestea este plata la doua luni,prin autocitire si citirea de catre salariati ENEL,la un interval de timp. Prin aceasta este o modalitate de a tine sub control abonati,pentru a nu mai inregistra diferente mari de consum,neplatite. Aveti scuze,destul de plauzibile,prin faptul ca a-ti sesizat neregula,faptul ca nu locuiti acolo,plata la termen a energiei consumate de catre chiriasi. In ceea ce priveste ridicarea contorului de catre ENEL,la sesizarea dvs,stiu ca se procedeaza de maniera. Contorul este ridicat in prezenta detinatorului contractului de catre o comisie a societati furnizoare de energie,contorul este sigilat,se intocmeste un proces varbal in care sunt mentionate toate cele constatate,dupa care in prezenta detinatorului,se procedeaza,la sediul societati,la verificare. Daca se constata diferente intre energia consumata si energia achitata,diferenta in plus sau minus este suportata de una din parti. Totodata,contorul este verificat de o comisie la un centru autorizat ,care se exprima cu privire la *violarea contorului*.Necunoscind toate aceste lucruri,adica ,cita energie este inregistrata in plus sau minus,ce semne de siguranta ale contorului lipsesc si modalitatea de producere,la cit timp sa facut citirea contorului de catre electrica,etc.,nu pot exprima o parere.Cu siguranta vi se va inlocui contorul,se va incheia un nou contract de furnizare a energiei si litigiul,daca va fi,se va solutiona conform legi.
contoarul e in apartament,nu am facut inca sesizarea
Solutie. Achitati la renel indexul inscris pe contor,apoi faceti sesizarea.Cred ca veti scapa basma curata.