Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical pentru pensionar cu CIM partial
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical pentru pensionar cu CIM partial

Sunt pensionara de invalidate gr 3 si sunt angajata cu 4 ore , iar in iunie trebuie sa ma internez in spital pentru recuperare.
Va rog mult sa-mi spuneti si mie daca beneficiez de concediul medical ,si daca pe trimitere este bifat la calitatea asigurat"pensionar ", influienteaza acordarea concediului medical si daca da cum se procedeaza pt a beneficia ce concediul medical.
Va multumesc anticipat .
Aveti dreptul la concediu medical ca salariat, nu ca pensionar.
Spuneti medicului ca sunteti angajata cu 4 ore/zi si solicitati certificat medical, pe care trebuie sa-l anuntati la locul de munca si sa-l prezentati pana la sfarsitul lunii.
Prezentati-va la medic cu adeverinta de asigurat de sanatate, nu cu cuponul de pensie.