Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț în lipsa acordului uneia dintre părți
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț în lipsa acordului uneia dintre părți

Daca nu vreau sa ii acord divortul sotului meu, acesta poate divorta?
Manuela Rășină, administrator
Bineinteles, nu poate fi obligat sa ramana casatorit. Va cere divortul din culpa comuna, poate invoca si culpa proprie ( desi putin probabil).
dar daca l-ar declara din culpa lui proprie, cum este si adevarul, as putea cere daune morale. Avem 3 ani de casnicie si ma inseala. Ideea este ca avem un copil si de asta nu vreau sa divortez.
Daca nu doriti sa divortati, incercati sa-l aduceti acasa, eventual prin alte metode decat fiind impotriva divortului.
O stare de tensiune in casa, nu face bine nimanui.
Credeti ca o casnicie lipsita de afectiune si respect reciproc, cu episoade "tensionate" este benefica pentru d-voastra si pentru copilul d-voastra?
Chiar daca va opuneti la divort, daca din probe (de ex.martori) va rezulta faptul ca e compromisa casnicia dintre dvs si sotul dvs, instanta va pronunta divortul. In privinta divortului din culpa exclusiva a sotului, pe care il acuzati de infidelitate, ca sa obtineti acest lucru, va trebui sa demonstrati infidelitatea. Probele in acest caz trebuie sa fie exprese si sa rezulte neechivoc acest comportament al sotului. In cazul in care nu aveti dovezi exprese ale infidelitatii sale, nu prea aveti sanse.