Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Care sunt aactele si unde trebuie sa ma adresez pentru a initia procedura de divort de comun acord fara copii.
Instanta competentă este Judecătoria. Taxa de timbru este de 366.000 lei si timbre judiciare 2 x 1.500lei = 3.000 lei.
Acte necesare: xero - copii certificate pt conformitate cu originalul :certificat de căsătorie si certificate de nastere.
Către Judecătoria______________
Subsemnatii.............cu domiciliul............în calitate de soti, vă rugăm să solutionati CEREREA DE DIVORT în vederea desfacerii căsătoriei înregistrată sub nr...../.......la Primăria......., pe baza acordului nostru.Vă rugăm ca prin aceeasi hotărâre să dispuneti ca subsemnatii să revenim la numele purate anterior căsătoriei, respectiv.......( sau nu ).
ÎN FAPT: Ne -am căsătorit la data de.....deci mai mult de 1 an, din această căsătorie nu au rezultat copii. Am constatat că, relatiile noastre familiale sunt iremediabil vătămate, drept urmare am hotărât DE COMUN ACORD să divortăm. Vă rugăm să admiteti actiunea asa cum este ea formulată, să desfaceti căsătoria prin acordul nostru.
ÎN DREPT: Ne întemeiem pe disp. art. 37 al.2 si 38 din Codul familiei si art. 613 Cod procedură civilă.
Anexăm prezentei cereri: copie a certificatului de căsătorie, a certificatelor de nastere, chitanta privind taxa de timbru si timbre judiciare în valoare de 3.000 lei.
Semnăturile, data. Se depune la registratura Judecătoriei, primiti citatie, vă prezentati amândoi la termenul de judecată.
Cererea se depune la presedintele Judecatoriei in competenta careia va aflati.
Vreau sa divortez si as dori sa stiu daca in afara de actele de mai sus ar mai fi nevoie de ceva?
Nu.
Ba da.
Acordul partilor.