Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie minor dupa noul cod
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie minor dupa noul cod

buna seara, va rog din suflet sa imi spuneti ce sanse am sa obtin custodia copilului meu, mai exact vreau sa ies din tara cu copilul fara acordul tatalui pt ca acesta oricum nu si l-ar da. Mentionez ca nu am fost casatorita cu tatal copilului, acesta figureaza in certificatul de nastere ca tata, insa nu am locuit niciodata impreuna el locuind intr-un alt oras. Vine cam la 3 saptamani, o luna o luna si ceva sa il viziteze insa ne sustine financiar. Eu sunt divortata, am doi copiii minori din prima casatorie unde detin decizie definitiva si neavand niciun venit in tara mi s-a oferit sansa sa lucrez in strainatate insa nu plec fara copiii. Va rog mult daca ma poate indruma un avocat pt ca vreau sa deschid proces de incredintare si vreau sa stiu ce sanse am. Multumesc!
Cititi cu atentie raspunsul d-nei avocat Antoanela.
Instanta poate sa suplineasca semnatura, daca dovediti ca domnul se opune si daca dovediti ca deplasarea este neaparat necesara minorului, dar nu este obligata.
Incercati sa obtineti refuzul dansului in scris., ca sa dovediti ca se opune plecarii dvs.
Puteti sa-i scrieti o scrisoare recomandata cu continut declarat si cu confirmare de primire, sau un email.
instanta popate suplini consimtamantul daca dovediti urgenta, necesitatea plecarii si refuzul lui nejustificat