Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE ANTICIPATA FORTATA?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE ANTICIPATA FORTATA?

SEPOATE ASA CEVA? DIN CAUZA CRIZEI ?
Functionar public? - se pare ca da ... tara tuturor posibilitatilor!
gena_1952 a scris:

SEPOATE ASA CEVA? DIN CAUZA CRIZEI ?

:-/
Dati mai multe detalii .... Codul muncii prevede posibilitatea ca angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care ţin de persoana salariatului în cazul în care salariatul îndeplineşte condiţiile de vârstă standard şi stagiu de cotizare şi nu a solicitat pensionarea în condiţiile legii.
gena_1952 a scris:

SEPOATE ASA CEVA? DIN CAUZA CRIZEI ?

Se poate numai daca indepliniti conditiile prevazute de Legea 19/2000 pentru a beneficia de pensie, fie ea anticipata, anticipata partiala ori de limita de varsta.

Mai bine spus "s-ar putea", intrucat, exceptand pensia pentru limita de varsta, pentru celelalte categorii de pensie nu exista prevederi legale care sa-i permita angajatorului sa te concedieze; pentru a beneficia de alte categorii de pensie, titularul trebuie sa faca personal cererea.

Daca sunteti nascuta in 1952, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta intre ianuarie 2011 si martie 2012, in functie de luna in care sunteti nascuta. Pe de alta parte, mai trebuie si o anumita vechime in munca!
Gabriela Pintea, Consilier juridic
royal.consulting a scris:

Functionar public? - se pare ca da ... tara tuturor posibilitatilor!
[ /quot] sunt nascuta in 12.02.1963 si am 25 de ani de munca si 2 copii as vrea sa stiu in ce an as putea sa ma pensionez anticipat.
Sunt nascuta in 12.02.1963 si am 25 de ani de munca si 2 copii. As vrea sa stiu in ce an as putea sa ma pensionez anticipat?