avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul la mostenire a sotului supravietuitor si a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul la mostenire a sotului supravietuitor si a fratelui

Buna ziua!
Dupa bunici mama a primit conform certificatului de mostenire o cota de 1/3 din masa succesorala a familiei ei.
Tatal meu vitreg (decedat dupa moartea mamei) si fratele vitreg (dupa aceiasi mama), au dreptul la aceasta cota de 1/3 a mamei ?
Va rog sa-mi precizati care este cota din mostenire a fiecaruia.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 19:44, 4 Iunie 2013
Moştenitorii mamei dvs. sunt:

- soţul supraviţuitor (tatăl dvs. vitreg) cu o cotă de 1/4 din moştenire
- descendenţii (2 copii, din câte înţeleg) cu o cotă de 3/4 (3/8 fiecare) din mostenire.

Moştenire = transmiterea PATRIMONIULUI unei persoane fizice decedate către una sau mai multe persoane în fiinţă. Punct (adică nu are importanţă provenienţa bunurilor ce compun patrimoniul persoanei decedate. Ceea ce avea mama dvs. în clipa morţii, si indiferent de unde avea, se transmite conform cotelor de mai sus).

Ultima modificare: Marți, 4 Iunie 2013
romascanu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune dupa renuntare Adrian Daminescu Adrian Daminescu Buna ziua, Va cer si eu o parere juridica intr-o situatie mai deosebita legata de succesiune. Mama mea a decedat recent si in urma dezbaterii succesiunii , in ... (vezi toată discuția)
Mostenire cu probleme! madarolivia madarolivia Buna. Am o problema delicata cu o mostenire. Sotia are dreptul la mostenirea primita de sot de la parintii lui? Sa va explic cum e situatia... sunt doi frati ... (vezi toată discuția)
După decesul tatălui meu, mama s-a recăsătorit. care va fi dreptul la moștenire al noului soț, dacă va fi cazul? rentz rentz Dupa decesul tatalui meu, mama s-a recastorit. Ulterior am facut succesiunea dupa tatal meu, iar mama a mostenit 1/4 din casa si din terenurile mostenite de ... (vezi toată discuția)