Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul la mostenire a sotului supravietuitor si a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul la mostenire a sotului supravietuitor si a fratelui

Buna ziua!
Dupa bunici mama a primit conform certificatului de mostenire o cota de 1/3 din masa succesorala a familiei ei.
Tatal meu vitreg (decedat dupa moartea mamei) si fratele vitreg (dupa aceiasi mama), au dreptul la aceasta cota de 1/3 a mamei ?
Va rog sa-mi precizati care este cota din mostenire a fiecaruia.
Va multumesc.
Moştenitorii mamei dvs. sunt:

- soţul supraviţuitor (tatăl dvs. vitreg) cu o cotă de 1/4 din moştenire
- descendenţii (2 copii, din câte înţeleg) cu o cotă de 3/4 (3/8 fiecare) din mostenire.

Moştenire = transmiterea PATRIMONIULUI unei persoane fizice decedate către una sau mai multe persoane în fiinţă. Punct (adică nu are importanţă provenienţa bunurilor ce compun patrimoniul persoanei decedate. Ceea ce avea mama dvs. în clipa morţii, si indiferent de unde avea, se transmite conform cotelor de mai sus).

romascanu, moderator