Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Distanþa între cladiri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Distanþa între cladiri

Nu știu unde să întreb si am decis sa ma adresez dumneavoastră , în ceea ce priveste situatia ce o s-o relatez.
Locuiesc la un bloc cu 3 etaje, construit în 1965. Distanta dintre blocul meu si cel vecin este conform regulilor, respectand amprenta de umbra. De curand a intrat in posesia terenului sefa serviciului de urbanism din localitate, dupa ani lungi de procese. Ea doreste sa ridice o cladire de trei etaje pe acest loc, pana la 1,5 m de blocurile cu care se va învecina. În felul acesta nu vom avea lumină si soare in apartamente. Va rog sa imi spuneti dacă este o cale legală de a impiedica aceasta constructie. Stiu, trebuie să îi respect dreptul de proprietate dar si ea pe al meu.
O alta constructie, de peste drum, un magazin, ce a fost ridicat tot asa, ca urmare a acestui lucru valoarea apartamentelor din blocurile respective a scăzut cu 25 % fata de cele din împrejurimi.
Cu multumiri
Ipuz, utilizator
Chemati in judecata primaria si cereti instantei sa dea o hotarare prin care sa oblige primaria sa anuleze autorizatia de constructie.
Multumesc pentru raspuns, dar nu stiu in baza carei legi sa dau in judecata. Exista o prevedere actuala care sa reglementeze aceste situatii?Inca oadata multumesc.
Legea 50/1991 si Regulamentul local de urbanism . Regulamentul il puteti gasi pe site-ul primariei din localitatea dumneavoastra.
Va atasez un link care cuprinde ghid realizat de Institutul National de Cercetare-Dezvoltare in Constructii, Urbanism si Dezvoltare teritoriala in care veti gasi modul de calcul al distantelor intre cladiri.
[ link extern ]
multumesc