Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Esalonare datorii stabilite prin decizie control
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Esalonare datorii stabilite prin decizie control

Buna ziua,
In urma unui control de fond s-a stabilit ca am colaborat cu o firma inactiva si a rezultat debit suplimentar impozit 20000 si tva 23000 plus pen si dob 4000 deci per total vreo 50000 lei de plata. Societatea in acest moment nu are acesti bani care trebuie platiti pana in 20.iunie.2013. Va rog sa-mi spuneti daca se poate cere esalonare in conditiile in care soc. este in fiintata in 2012 si a incheiat cu profit 2012 (70 000 profit). Daca da care sunt pasii de urmat ( ce acte trebuiesc) si ce suma se percepe ca si garantie pentru cei 50000 de lei. Astept raspuns. Multumesc mult!
Buna ziua,

Gasiti mai jos informarea ANAF referitor la esalonarea la plata a creantelor fiscale:

MINISTERUL FINANTELOR PUBLICE Str.Calea Domnească nr.166

AGENTIA NATIONALA DE ADMINISTRARE FISCALA Târgovişte, Dâmboviţa

Directia Generala a Finantelor Publice Dambovita Tel:+0245 616779

Fax:+0245 615916

e-mail:Viorel.Paraschiv.DB@mfinante.ro
Numar de operator de date cu caracter personal:19935

Informare privind acordarea esalonarilor la plata

TEMEI LEGAL

-OUG nr.29/2011 privind reglementarea acordarii esalonarilor la plata, cu modificarile si completarile ulterioare, aprobata prin Legea nr.15/2012

-OMFP nr.1853/2011 pentru aprobarea procedurii de aplicare a dispozitiilor OUG.nr.29/2011

SCOPUL

-depasirea de catre contribuabili a dificultatilor generate de lipsa temporara a disponibilitatilor banesti precum si prevenirea acumularii de noi datorii.

-asigurarea unei mai bune incasari de catre stat a arieratelor fiscale

BENEFICIARII ESALONARII

-contribuabilii persoane fizice si juridice de drept public sau privat, indiferent de modul de organizare

OBIECTUL SI PERIOADA ESALONARII

-esalonarea la plata se acorda pentru toate obligatiile fiscale administrate de ANAF, inscrise in certificatul de atestare fiscala in conditiile prevazute la art.3 din OUG nr.29/2011

-perioada de esalonare la plata se stabileste de organul fiscal competent in functie de cuantumul obligatiilor fiscale si de capacitatea financiara de plata a contribuabililor, pe o perioada care nu poate depasi perioada de esalonare solicitata in cerere de contribuabil

CONDITII CUMULATIVE DE ACORDARE

-sa aiba depuse toate declaratiile fiscale potrivit vectorului fiscal la data eliberariicertificatului de atestare fiscala.

-sa se afle in dificultate generata de lipsa temporara de disponibilitati banesti

-sa aiba capacitate de plata pe perioada de esalonare

-sa constituie garantia potrivit art.9 din ordonanta

-sa nu se afle in procedura insolventei

-sa nu se afle in dizolvare

-sa nu li se fi stabilit raspunderea in temeiul art.138 din Legea nr.85/2006, si/sau raspunderea solidata potrivit art.27 si 28 din Codul de Procedura Fiscala

CERERE DE ACORDARE

-contribuabilul solicita esalonarea la plata prin cerere depusa la registratura organului fiscal competent.

-cererea se poate transmite si prin posta cu confirmare de primire

-termenul de solutionare al cererii este de pana la 60 de zile de la data inregistrarii acesteia

-cererea se solutioneaza de organul fiscal competent prin decizie de esalonare la plata sau decizie de respingere, dupa caz

GARANTII

-contribuabilii, cu exceptia institutiilor publice, trebuie sa constituie garantii pentru sumele esalonate la plata in cel mult 30 de zile de la data comunicarii acordului de principiu, in conditiile stabilite prin art.9 din OUG nr.29/2011

CONDITII DE MENTINERE A VALABILITATII ESALONARII LA PLATA

-mentinerea valabilitatii esalonarii la plata este precizata la art.10 din OUG nr.29/2011

-pierderea valabilitatii esalonarii atrage inceperea sau continuarea executarii silite pentru intreaga suma nestinsa

PENTRU AMANUNTE SUPLIMENTARE PRIVIND ACORDAREA ESALONARILOR LA PLATA, CONTRIBUABILII SE POT ADRESA ORGANELOR FISCALE TERITORIALE UNDE SE AFLA IN ADMINISTRARE, LA BIROUL SAU COMPARTIMENTUL ASISTENTA CONTRIBUABILI.
Gasiti in situl de mai joscele mai recente precizari cu privire la esalonarea obligatiilor fiscale

[ link extern ]
Multumesc ptr. raspunsuri, daca puteti sa-mi spuneti in ce consta raportul de evaluare mai exact ce trebuie sa contina, un model completat. Multumesc.
Cititi si ordinul 1853/2011 pentru aprobarea procedurii de aplicare a dispozitiilor OUG29/2011
[ link extern ]

Raportul de evaluare a bunului oferit garantie se intocmeste de un expert evaluator independent, autorizat in conditiile legii, iar costul evaluarii se suporta de catre contribuabil

www.avocatnet.ro/content/art...