Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Esalonare datorii catre Finante?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Esalonare datorii catre Finante?

Se pot esalona datoriile catre Finante?
Este un proiect de O.U:G. care urmeaza sa fie dezbatut in guvern prin care firmele cu datorii la stat vor beneficia de o esalonare pe 5 ani , Dar am inteles ca trebuie indeplinite anumite conditii, ca va trebui o clauza asiguratorie, Asteptam sa vedem
A apărut această ordonanţă mult aşteptată. Trebuie făcută o cerere la finanţe, după care se stabileşte un punctaj de cei de la finanţe în funcţie de care eşalonarea se face pe o perioadă cuprinsă între 1 - 5 ani.Pentru datorii sub 20.000 RON nu trebuie garanţie.
Buna dimineata.
Ordonanta de Urgenta nr. 29/2011 si Ordinul 1855 /2011 privind Normele de aplicare ale acesteia le gasiti la aceasta pagina :

www.avocatnet.ro/content/for...

ÎN ATENŢIA CONTRIBUABILILOR
* referitor la eşalonările la plată

În vederea depăşirii de către contribuabili a dificultăţilor generate de lipsa temporară a disponibilităţilor băneşti în scopul prevenirii acumulării de noi datorii şi a asigurării unei mai bune încasări de către stat a arieratelor fiscale:rolleyes::hm:, Guvernul României, prin OUG nr.29/2011 privind reglementarea acordării eşalonărilor la plată, publicată în M.O. nr.200/22.03.2011 instituie posibilitatea acordării eşalonării la plată pentru obligaţiile fiscale administrate de Agenţia Naţională de Administrare Fiscală.

Prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr.1853/05.04.2011 a fost aprobată procedura de aplicare a dispoziţiilor OUG nr.29/2011 privind reglementarea acordării eşalonărilor la plată.

Prezentăm mai jos câteva informaţii de interes:rolleyes: :hm:pentru contribuabilii care doresc să solicite organelor fiscale acordarea eşalonării la plată a obligaţiilor fiscale restante:

[ link extern ]

ContSters123067, utilizator
ROMÂNIA- Ministerul Finanelor Publice - ANAF
DFGP- Brasov - Serviciul Metodologie si Asistenta Contribuabili

ESALONAREA LA PLATA A OBLIGATIILOR FISCALE
NEACHITATE LA TERMEN

[ link extern ]

ContSters123067, utilizator