Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general amanare la plata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

amanare la plata

buna ziua, am obtinut o amanare la plata pana in luna iulie 2011 la datorii bugetul statului, va rog sa imi spuneti care este legea s-au ordonanta unde esti conditionat sa platesti la zi datoriile curente, ca daca nu pierzi amanrea . va multumesc
Buna ziua
Pierderea valabilitatii esalonarii la plata îsipierde valabilitatea la data la care
nu sunt respectate conditiile de acordare a esalonarii. În acest caz organul fiscal emite o decizie de constatare a pierderii valabilitatii esalonarii la plata, care se comunica contribuabilului.
Cadrul legal:
OUG nr. 29/2011 privind reglementarea acordarii esalonarilor la plata
OMFP nr. 1853/2011 pentru aprobarea Procedurii de aplicare a dispozitiilor OUG nr. 29/2011