avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general amanare la plata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

amanare la plata

buna ziua, am obtinut o amanare la plata pana in luna iulie 2011 la datorii bugetul statului, va rog sa imi spuneti care este legea s-au ordonanta unde esti conditionat sa platesti la zi datoriile curente, ca daca nu pierzi amanrea . va multumesc
Cel mai recent răspuns: Popa Adrian , Contabil 10:14, 3 Mai 2011
Buna ziua
Pierderea valabilitatii esalonarii la plata îsipierde valabilitatea la data la care
nu sunt respectate conditiile de acordare a esalonarii. În acest caz organul fiscal emite o decizie de constatare a pierderii valabilitatii esalonarii la plata, care se comunica contribuabilului.
Cadrul legal:
OUG nr. 29/2011 privind reglementarea acordarii esalonarilor la plata
OMFP nr. 1853/2011 pentru aprobarea Procedurii de aplicare a dispozitiilor OUG nr. 29/2011

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mentiuni referitoare la esalonarile de plata magureanu_laurentiu magureanu_laurentiu Buna ziua, ma poate informa si pe mine cineva care sunt mentiunile referitoare la esalonarile de plata? Am citit ordonanta si nu le gasesc nicaieri ... (vezi toată discuția)
Esalonare datorii stabilite prin decizie control dutescu maria dutescu maria Buna ziua, In urma unui control de fond s-a stabilit ca am colaborat cu o firma inactiva si a rezultat debit suplimentar impozit 20000 si tva 23000 plus pen ... (vezi toată discuția)