Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CUMUL SALARIU PENSIE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CUMUL SALARIU PENSIE

Buna ziua,
In conformitate cu art.1 L329/2009 ART. 17 ....... pot cumula pensia netă cu veniturile astfel realizate, dacă nivelul acesteia nu depăşeşte nivelul câştigului salarial mediu brut ......
Am o nelamurire cu privire la acest cumul din textul de lege si dupa cum interpretez eu poate cumula daca pensia neta nu depaseste salariului mediu brut sau este corect suma pensiei si a salariului, obtinut in urma angajarii, sa nu depaseasca salariul mediu brut.
Va multumesc
Pensia sa fie de limita de varsta,iar neta,nu trebuie sa depaseasca salariul mediu brut pe economie.
Prevederile sunt valabile pentru angajare in sectorul bugetar.

[ link extern ]
Daca pensia neta primita nu depaseste salariul mediu brut pe economie , atunci puteti cumula pensia cu salariu.

In conditiile de mai sus, se poate cumula pensia pentru limita de varsta , de invaliditate de gradul III, in sectorul bugetar.