Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Achizitionare masina de la societate comerciala - ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Achizitionare masina de la societate comerciala - platesc taxa de inmatriculare redusa?

Buna ziua !
Lucrez la o firma care are in prorpietate un tico pe care as vrea sa il achizitionez , problema e cum sa fac sa ies mai ieftin cu inmatricularea,cineva mia zis ceva de fiscal ...nu mai stiu de ce a mai zis...
firma va da factura si certificatul fiscal. plus cartea de identitate a masinii, certificatul de inmatriculare, masina.
va mai trebuie in dosarul de inmatriculare
cerere tip, se gaseste la birouri acte auto, xeroxuri de pe langa serviciul inmatriculari
fisa de inmatriculare, stampilata la taxe si impozite locale,
cartea de identitate a masinii
asigurare rca valabila minim 6 luni
chitanta cec 37 lei,
chitanta la taxe si impozite locale 60 lei,
certificatul de autenticitate al masinii, de la rar ~115 lei
certificatul de inmatriculare,
decizia de la anaf ca masina are platita taxa si nerecuperata.
Deci pana acum costa cam 200 lei, plus, eventual 20-30 lei la vre-un birou acte auto.
Plus asigurarea pe 6 luni, care poate ajunge la sume mari daca sunteti tanar.

Fiind vorba de un tico, probabil nu are taxa platita, deci o sa coste cateva sute de euro timbrul de mediu, in functie de vechimea masinii si norma euro.
plus contractul de vanzare cumparare pentru autovehicul folosit
da, dar daca e pe firma se cam cere musai factura.
oricum, daca nu l-a speriat hartogaraia enumerata mai sus, sigur l-au speriat aia de la Anaf cu taxa...
slai a scris:
da, dar daca e pe firma se cam cere musai factura.

factura ca e pe firma, normal