Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare masina
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare masina

Buna ziua!
va prezint pe scurt situatia ca apoi sa pun si intrebarea/intrebarile aferente:
Am cumparat masina de la tatal meu si mi s-a spus ca pt. inmatriculare trebuie sa merg la notar sa fac un act de vanzare cumparare in fata notarului,toate celelalte acte le detin cu exceptia certificatului fiscal care va fi disponibil abia maine,la ora 10........intrebarea e urmatoarea: exista acum ceva lege( valabila pana maine19 iunie 2013) care iti da dreptul sa inmatriculezi masina fara sa platesti ceva Taxa.....Si noi am facut un fel de act de vanzare cumparare nu la notar dar ceva persona autorizata de inmatriculari auto! Si apropo trebuie sa fie prezent poroprietarul in cazul de fata tatal meu sau putem sa o imputernicim pe mama mea sa poata vanda masina. Sau deja incep sa aberez.....in fine..va multumesc anticipat si astept un raspuns prompt!
Cine v-a spus ca trebuie sa incheiati actul in forma autentica la notar????Vanzarea unui bun mobil cum este masina se poate face si printr-un contract de vanzare cumparare autoturism folosit, formular pe care-l gasiti pe net pe site-ul politiei.
Daca tatal nu este prezent ii poate da procura prin notariat mamei sa perfecteze actele de vanzare.
av.M.Hornea
Mare lucru nu am inteles, e caldura mare, probabil.
La politie trebuie sa ajungi cu
cerere tip,
copie buletinul tau,
fisa de inmatriculare stampilata si la vanzator si la cumparator la taxe si impozite,
copie dupa contract, care se poate face oriunde, nu musai la notar,
cartea de identitate a masinii,
copie asigurare rca pe numele cumparatorului,
o chitanta de 37 lei platita la cec,
una de 52 la taxe locale,
certificatul de autenticitate de la rar,
certificatul vechi de inmatriculare,
dovada anaf ca taxa e platita si nerecuperata,
numerele de inmatriculare, daca scoti altele.
=D>Sigur e caldura mare....