avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare masina
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare masina

Buna ziua!
va prezint pe scurt situatia ca apoi sa pun si intrebarea/intrebarile aferente:
Am cumparat masina de la tatal meu si mi s-a spus ca pt. inmatriculare trebuie sa merg la notar sa fac un act de vanzare cumparare in fata notarului,toate celelalte acte le detin cu exceptia certificatului fiscal care va fi disponibil abia maine,la ora 10........intrebarea e urmatoarea: exista acum ceva lege( valabila pana maine19 iunie 2013) care iti da dreptul sa inmatriculezi masina fara sa platesti ceva Taxa.....Si noi am facut un fel de act de vanzare cumparare nu la notar dar ceva persona autorizata de inmatriculari auto! Si apropo trebuie sa fie prezent poroprietarul in cazul de fata tatal meu sau putem sa o imputernicim pe mama mea sa poata vanda masina. Sau deja incep sa aberez.....in fine..va multumesc anticipat si astept un raspuns prompt!
Cel mai recent răspuns: Mihaela Hornea , Avocat 15:36, 18 Iunie 2013
Cine v-a spus ca trebuie sa incheiati actul in forma autentica la notar????Vanzarea unui bun mobil cum este masina se poate face si printr-un contract de vanzare cumparare autoturism folosit, formular pe care-l gasiti pe net pe site-ul politiei.
Daca tatal nu este prezent ii poate da procura prin notariat mamei sa perfecteze actele de vanzare.
av.M.Hornea
Mare lucru nu am inteles, e caldura mare, probabil.
La politie trebuie sa ajungi cu
cerere tip,
copie buletinul tau,
fisa de inmatriculare stampilata si la vanzator si la cumparator la taxe si impozite,
copie dupa contract, care se poate face oriunde, nu musai la notar,
cartea de identitate a masinii,
copie asigurare rca pe numele cumparatorului,
o chitanta de 37 lei platita la cec,
una de 52 la taxe locale,
certificatul de autenticitate de la rar,
certificatul vechi de inmatriculare,
dovada anaf ca taxa e platita si nerecuperata,
numerele de inmatriculare, daca scoti altele.
=D>Sigur e caldura mare....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitionare masina de la societate comerciala - platesc taxa de inmatriculare redusa? gigel9105 gigel9105 Buna ziua ! Lucrez la o firma care are in prorpietate un tico pe care as vrea sa il achizitionez , problema e cum sa fac sa ies mai ieftin cu ... (vezi toată discuția)
Pierdut talon auto pe numele tatului meu decedat, ce fac? fadidraghici fadidraghici Buna ziua, Am pierdut taloanele de la doua masini care erau pe numele tatalui meu decedat. Am facut partaj-ul la notar si o masina a fost trecuta pe ... (vezi toată discuția)
Achizitionare autoturism second hand jacquelline jacquelline Buna dimineata! Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez dupa incheierea actului de vanzare-cumparare a unui autoturism second hand ... (vezi toată discuția)