avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Masina lovita de un angajat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Masina lovita de un angajat

Salutare.

Un prieten de-al meu lucreaza intr-o spalatorie auto si printre atributiile lui intra si sa urce masinile pe nu stiu ce rampa.
Saptamana aceasta a lovit o masina.
As vrea sa stiu ce se intampla in situatiile de genul acesta.
Tot ce stiu eu este ca sunt suportate cheltuielile de catre asigurarea soferului vinovat, dar el nu are masina (permis are) deci nu are asigurare.
Orice raspuns ma ajuta.

Multumesc mult
Cel mai recent răspuns: Valias , utilizator 21:47, 21 Iunie 2013
angajatul este cel care plateste....in primul rand poate plati firma de asigurari daca masina era sigurata Casco....apoi, in soitar poate fi obligat angajatorul si angajatul....
adica dupa plata prin casco angajatului sa i se ceara sa deconteze cheltuielile?
sau angajatul/ angajatorul sa fie obligat sa plateasca daune?
se pot cere daune pt asa ceva?

Multumesc!
asigurarea RCA despagubeste in cazul daunelor provocate tertilor.
proprietarul vehiculului se poate indrepta in instanta catre firma de spalatorie ptr recuperarea prejudiciului iar angajatorul il poate sanctiona pecuniar pe angajat ptr neglijenta.
Revin cu o intrebare. Sper sa mi se raspunda urgent :)

Proprietarul masinii are dreptul sa isi aleaga locul in care sa isi repare masina, sau poate fi conditionat de ceva sa.. pastreze niste limite ale decentei?
El vrea sa repare masina in afara tarii, desi exista locuri in romania unde se rezolva mai simplu si cu piese noi. si mai ieftin.
reparatiile in afara tarii se pare ca ajung la 800 euro.
in mod clar omul vrea sa profite.
se poate face ceva?

Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avarie auto masina firmei, plata dauna AleXxXStar AleXxXStar Salut, azi am avariat o masina am rezolvat amiabil, (eu am fost de vina) si am completat tot a ramas sa faca poza... Eu lucrez ca sofer la panificatie si ... (vezi toată discuția)
Rca si casco Izike Izike Poate sa-mi spuna cineva, daca am ambele asigurari si am avut un accident, pe care nu eu am provocat, asiguratorul plateste dupa ambele asigurari, sau raman ... (vezi toată discuția)
Urgent!!!dauna la masina provocata de o bucata de acoperis improvizat andreya22 andreya22 buna ziua, in data de 12 februarie,afara fiind un vant f puternic,am avut un incident ce mi-a provocat daune la masina gaura mare pe cupola din dreapta si ... (vezi toată discuția)