Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Facturare la vanzarea unul garaj
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Facturare la vanzarea unul garaj

societatea este platitoare de tva intrebarea este- pot sa vand un corp(garaj) cu factura fara tva? , pot sa vand la o valoare mai mica decat valoarea din contabilitate?
Buna ziua,

Nu puteti emite factura fara tva daca sunteti platitor de tva.
Puteti vinde la o valoare mai mica decat cea din contabilitate, dar ar ttebui sa fie la pretul pietei.
Sunt niste garaje de foarte mult timp si au stabilit sa le vanda cu o valoare mai mica decat sunt inregistrate in contabilitate deoarece au facut reevaluare la ele ,va rog spuneti -mi cum le scad din contabilitate daca am valoarea de vanzare mai mica de exemplu am valoarea de intrare 8200 , mentionez ca nu sunt amortizate complet valoarea ramasa de amortizat este 7600 si ei le vand cu 5600, aceste garaje au fost inregistrate pe investitii , in contabilitate se facea si nota contabila 4751=7584 cum se fac notele contabile dupa vanzarea lor
Inteleg ca au fost primate ca si donatii sau subventii pentru investitii

Contul 475 "Subventii pentru investitii"
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta subventiilor guvernamentale pentru investitii,împrumuturilor nerambursabile cu caracter de subventii pentru investitii, donatiilor pentru investitii, plusurilor de inventar de natura imobilizarilor si a altor sume primite cu caracter de subventii pentru investitii.
Contul 475 "Subventii pentru investitii" este un cont de pasiv.
În creditul contului 475 "Subventii pentru investitii" se înregistreaza:
- subventiile pentru investitii, împrumuturile nerambursabile cu caracter de subventii pentru investitii si alte sume de primit cu caracter de subventii pentru investitii (445);
- valoarea imobilizarilor necorporale si corporale primite drept subventii
guvernamentale (conturile corespunzatoare imobilizarilor respective);
- valoarea imobilizarilor necorporale si corporale primite cu titlu gratuit sau constatate
plus la inventar (conturile corespunzatoare imobilizarilor respective).
În debitul contului 475 "Subventii pentru investitii" se înregistreaza:
- cota parte a subventiilor pentru investitii trecute la venituri, corespunzator amortizarii
calculate (758);
- partea din subventia pentru investitii restituita sau de restituit (512, 462).
Soldul contului reprezinta subventiile pentru investitii, netransferate la venituri.

Intrarea a fost:
212 = 4751 8200 lei

Amortizarea ( total)

681 = 281 600 lei
4751 = 7584 600 lei

Vanzarea:

461 = 7583 5600 lei

Descarcarea

% = 212 8200 lei
281 600 lei
6583 7600 lei
Concomitant
4751 = 7584 7600 lei
Vanzarea de cladiri vechi este scutita de tva... poate va ajuta articolul.
www.avocatnet.ro/content/art...
Multumesc pentru raspunsuri ,preluand contabilitatea observ ca peste aceste garaje au trecut niste reevaluari cand au fost inregistrate au avut o valoare de 4000 nota contabila 212=475 4000 si acum sunt inregistrate la o val de 8200 in contul 212 dar contul 475 nu a suferit modificari,nota contabila de la reevaluare a fost facuta 212=105,dupa vanzarea garajelor si dorind sa fac descarcarea
% 212 8200
281 600
am observat ca nu pot sa fac 4751= 7584 7600
deoarece soldul contului 4751 este mai mic
cum pot regla aceasta situatie