Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... contributia sotilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

contributia sotilor

Art.325 NCC, obliga sotii sa-si acorde sprijin material reciproc. Acesta obligatie ramane valabila si in situatia in care -el/ea, la un moment dat nu mai vrea sa munceasca, pentru simplul motiv ca veniturile familiei sunt suficiente pentru intretinerea a doua persoane? Ce mijloace de proba se pot aduce, la un eventual partaj?
Se pot administra orice probe{inscisuri,martori,interogatoriu}care pot dovedi contributia sotilor la dobandirea bunurilor.Relavante sunt adeverintele de venit si faptul ca celalalt sot nu realiza venituri sau realiza intr-un cuantun mai mic decat celalalt.
Prima intrebare tine de divort. A doua de partaj.
Care e legatura dintre ele?
Dati detalii despre ce va intereseaza.