Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am nevoie de un avocat ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am nevoie de un avocat ?

buna ziua. locuiesc intr-o locuinta sociala impreuna cu fostul sot . el nu plateste lumina deloc. Cum il pot obliga la jumate din plata de la lumina pe viitor si sa i-mi dee jumae din chitantele ce le-am achitat eu.Daca e procedura doar in instanta am nevoie de avocat? Sau cum pot sa cer eu singura in instanta?
Daca puteti sa va reprezentanti singura, nu e obligatorie asistenta juridica.

Art. 325 NCC
Contribuţia soţilor
(1) Soţii sunt obligaţi să îşi acorde sprijin material reciproc.
(2) Ei sunt obligaţi să contribuie, în raport cu mijloacele fiecăruia, la cheltuielile căsătoriei, dacă prin convenţie matrimonială nu s-a prevăzut altfel.
(3) Orice convenţie care prevede că suportarea cheltuielilor căsătoriei revine doar unuia dintre soţi este considerată nescrisă.