Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Amortizare autoturism
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Amortizare autoturism

Conform ordonantei comentata pe site maxim deductibil pe luna sunt 1500 roni. Inmultind 12 luni cu 6 ani rezulta 108000 roni, cca 25000 euro. Dar tot pe site in acealasi comentariu, Roxana Neagu se refera la autoturisme de max 18000 euro posibile de achizitionat pentru a deduce integral.
Care este varianta corecta?
Mai astept raspuns si la cele trei intrebari puse de mine pe forum in luna martie si aprilie?
varianta corecta este deductibilitate de maxim 1500 lei/luna.

potrivit cod fiscal art 24:

(11^1) Prin derogare de la prevederile art. 7 alin. (1) pct. 33 şi 34, pentru mijloacele de transport de persoane care au cel mult 9 scaune de pasageri, incluzând şi scaunul şoferului, din categoria M1, astfel cum sunt definite în Reglementările privind omologarea de tip şi eliberarea cărţii de identitate a vehiculelor rutiere, precum şi omologarea de tip a produselor utilizate la acestea - RNTR 2, aprobate prin Ordinul ministrului lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei nr. 211/2003, cu modificările şi completările ulterioare, cheltuielile cu amortizarea sunt deductibile, pentru fiecare, în limita a 1.500 lei/lună. Pentru aceste mijloace de transport nu se aplică prevederile alin. (11) lit. f). Sunt exceptate situaţiile în care mijloacele de transport respective se înscriu în oricare dintre următoarele categorii:

1. vehiculele utilizate exclusiv pentru servicii de urgenţă, servicii de pază şi protecţie şi servicii de curierat;

2. vehiculele utilizate de agenţii de vânzări şi de achiziţii, precum şi pentru test drive şi pentru demonstraţii;

3. vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv pentru serviciile de taximetrie;

4. vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plată, inclusiv pentru închiriere către alte persoane, transmiterea dreptului de folosinţă, în cadrul contractelor de leasing operaţional sau pentru instruire de către şcolile de şoferi.

(11^2) Alin. (11^1) se aplică inclusiv pentru mijloacele de transport persoane care au cel mult 9 scaune de pasageri, incluzând şi scaunul şoferului, achiziţionate/produse anterior datei de 1 februarie 2013, pentru cheltuielile cu amortizarea stabilite în baza valorii fiscale rămase neamortizate la această dată.
OK. Prin urmare autoturismul poate avea valoare mai mare (de ex un VW Passat diesel full trece de 27000 de euro dar, valoarea 1500 roni pe luna, poate sa extinda perioada de amortizare la.... 27000 euro cca 121000 roni, care se imparte la 1500 si avem 81 de luni, insemnand aproape 7 ani de esalonare a valorii amortismentului deductibil. Eu asa inteleg.
oroszstefanpfa a scris:

OK. Prin urmare autoturismul poate avea valoare mai mare (de ex un VW Passat diesel full trece de 27000 de euro dar, valoarea 1500 roni pe luna, poate sa extinda perioada de amortizare la.... 27000 euro cca 121000 roni, care se imparte la 1500 si avem 81 de luni, insemnand aproape 7 ani de esalonare a valorii amortismentului deductibil. Eu asa inteleg.

Nu, pt ca potrivit HG 2139/2004 pentru aprobarea Catalogului privind clasificarea şi duratele normale de funcţionare a mijloacelor fixe, autoturismele se amortizeaza intre 4 si 6 ani, deci nu puteti stabili o perioada mai mare de 6 ani.

Ioan Petru Butariu, Contabil
Valoarea de intrare a autoturismului se imparte la maxim 6 ani ( 72 de luni). Suma rezultata reprezinta amortizarea lunara. Pt exemplu daca amortizarea lunara este de 2000 lei atunci vom avea 6811 = 2813 1500 lei deductibil, si 6588 = 2813 500 lei nedeductibil.
Sunt lamurit. Pentru cei 50-60 de mii de km pe an cat circul eu in tara, trebuie sa-mi iau Logan. Si un Logan diesel "imbracat" bine, ajunge la 16000 de euro cu toate taxele. Si las mii de lei pe la service in fiecare an.
Dupa 6 ani, la 250000 de km rulati, Loganul se poate vinde cu 100 roni, persoanei fizice? Daca mai am ce? Nici macar la programul rabla nu e buna ca nu are 10 ani, dar ajunge un jaf.
Daca se face o simulare privind sumele incasate de stat sub forma de impozit, sigur este mai convenabil sa permita utilizarea unor masini bune ( si inteleg aici orice cu patru roti de productie germana sau japoneza, vezi toate testele de fiabilitate din lume) care, nu genereaza cheltuieli deductibile (reparatii dese).
Prin urmare inca o lovitura care ne impinge sa inchidem pfa-ul si sa ne descurcam altfel.
Pacat!