avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general productie sau servicii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

productie sau servicii

firma cod caen 7311- Activitati ale agentiilor de publicitate, asociat unic fara salariati

- printarea de carti de vizita+flyere pt clienti, este considerata serviciu sau productie
-lucreaza pe comanda, nu produce produse finite in serie; fiecare comanda este unica
Cel mai recent răspuns: ilsssa , utilizator 11:15, 24 Martie 2009
servicii
ilsssa a scris:

firma cod caen 7311- Activitati ale agentiilor de publicitate, asociat unic fara salariati

- printarea de carti de vizita+flyere pt clienti, este considerata serviciu sau productie
-lucreaza pe comanda, nu produce produse finite in serie; fiecare comanda este unica


Poate fi si de servicii si productie.Sunt anumite particularitati.De exemplu al cui este materialul folosit, al clientului sau al societatii.E mult de discutat pe tema asta.
cred ca s-ar incadra totusi la productie:
1. materialul pt prin( hartia) nu este al clientului
2. tiparire unei carti de vizita implica pe langa printare si taierea la dimensiunile dorite


Noţiunea de prestare de servicii
In art. 129 alin 1 din Codul Fiscal prestarea de servicii este definita ca fiind orice operaţiune care nu constituie o livrare de bunuri iar in alin 2 al aceluiaşi articol sunt prezentate cu titlu exemplificativ cinci operaţiuni. Consultanta/asistenta juridica nu este menţionata expressis verbis de către legiuitor in cadrul art. 129 din Codul Fiscal dar acest tip de operaţiune se include in categoria prestărilor de servicii. La aceasta concluzie se ajunge prin interpretarea per a contrario a alin. 1 al art. 129. Prin oferirea de asistenta juridica nu se „transmite dreptul de a dispune de bunuri ca şi un proprietar" astfel ca nu este realizata cerinţa impusa de legiuitor pentru a califica o operaţiune ca fiind o livrare de bunuri. A contrario, asistenta juridica este o operaţiune de prestări servicii. Un alt argument este dat de interpretarea istorica a dispoziţiilor legale cu incidenta in materie. Astfel, in Legea privind taxa pe valoarea adăugata nr. 345/2002 (abrogata de Codul fiscal) munca intelectuala era expres menţionata ca făcând parte din in cadrul operaţiunilor de prestări servicii.
am tot citit codul fiscal...in legatura cu livrarea de bunuri si prestarea de servicii...shi tot nu-mi este clara.

Pana acum am procedat astfel:
am inregistrat cumparare hartie in ct. 3028=401 100 ron
atunci cand am printat comanda pt print 50 buc carti de vizita am facut bon consum pt. cantitatea de hartie utilizata :
6028=3028 5 ron (5 coli x 1ron/coala)
vanzarea cartillor de vizita catre client: 4111= 89,25 ron
704 75,00 ron
4427 14,25 ron

Mai ales ca la printurile efectuate niciodata nu exista stoc.....

Nus tiu dc sa merg asha in continuare, sau sa merg pe varianta de productie

Alte discuții în legătură

Servicii sau productie? niko 94 niko 94 O firma de termopane care produce tamplarie la comanda CAEN 2223,este servicii sau productie? Puteti sa-mi dati si baza legala? Sunt putini angajati, nu ... (vezi toată discuția)
Factura din nir-uri diferite MONA-LISA MONA-LISA Buna ziua Am achizitionat de la doi furnizori diferiti (din UE) bunuri (un utilaj si un transformator). Ele vor fi asamblate si vor fi vandute impreuna ca o ... (vezi toată discuția)
Contul 3021 si 3028 georgianan georgianan Poate cineva sa ma ajute cu o lamurire?am cautat pe internet, dar nimic ce ma intereseaza.....care este diferenta dintre cele 2 conturi?...ex: hartie, pixuri, ... (vezi toată discuția)