Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot afla cine e proprietarul unui imobil restituit ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot afla cine e proprietarul unui imobil restituit partial

Buna ziua,
Am sa incerc sa fiu scurta si concisa. Mama mea locuieste intr-un imobil nationalizat, compus din demisol si etaj. Mama este proprietara pe partea de la demisol in baza Legii 112. Problema noastra este ca o furtuna a dat jos tabla de pe acoperis, si la fiecare ploaie mai abundenta, apa patrunde in locuinta de la demisol, unde locuieste mama mea, deteriorand-o. Prin raspunsul primit de la Primarie am aflat ca etajul acestui imobil a fost restituit urmasilor fostilor proprietari printr-o Dispozitie a Comisiei Judetene de Restituire a Proprietatilor din februarie 2012. Acoperisul este parte comuna si desigur vrem sa contribuim in mod egal la reparatiile acestuia, numai ca la etaj desi Primaria spune ca a fost restituit unor urmasi ai fostilor proprietari, la etaj nu locuieste nimeni. Dorim sa stim cui a fost restituit aceasta parte de imobil si cum poate fi contactat acest proprietar, ca sa putem repara acoperisul cat mai repede si sa impiedicam deteriorarea locuintei mamei mele. Eu am 2 intrebari:
1. cum pot afla cine e proprietarul partii de la etaj al imobilului(nume si date de contact)?
2. ce sa fac daca reusesc sa contactez proprietarul, dar acesta refuza sa coopereze pentru rezolvarea problemei?
Mentionez ca nici daca vrea doar mama sa suporte singura cheltuiala repararii acoperisului nu se poate, deoarece nu are acces la podul imobilului(care este destul de inalt).
Astept cu interes raspunsuri si sfaturi.
Puteti solicita Primariei sa va indice numele proprietarilor, justificandu-va cererea tocmai pe imprejurarea pe care ati descris-o. Daca imobilul este inscris in cartea funciara, puteti solicita la OCPI un extras de carte funciara, unde este mentionat numele proprietarului.
Acoperisul unei cladiri cu mai multe apartamente este parte comuna indiviza, ceea ce inseamna ca toti proprietarii de apartamente au obligatia legala de a contribui, in cota parte indiviza , la cheltuielile de reparare sau inlocuire.
MirelaDavid a scris:

Puteti solicita Primariei sa va indice numele proprietarilor, justificandu-va cererea tocmai pe imprejurarea pe care ati descris-o. Daca imobilul este inscris in cartea funciara, puteti solicita la OCPI un extras de carte funciara, unde este mentionat numele proprietarului.
Acoperisul unei cladiri cu mai multe apartamente este parte comuna indiviza, ceea ce inseamna ca toti proprietarii de apartamente au obligatia legala de a contribui, in cota parte indiviza , la cheltuielile de reparare sau inlocuire.

Am solicitat Primariei cu o cerere inregistrata pe 13.06.2013, asa cum mi-ati sugerat, sa ne indice numele proprietarilor, dar inca nu am primit nici un raspuns. Am dat cateva telefoane la Primarie reclamand ca a trecut termenul de 30 zile(cel putin asa am aflat si eu de pe internet) in care ar fi trebuit sa primesc un raspuns, dar doamna cu care am vorbit mi-a spus ca e singura pe oras (sau pe judet) si ca nu-si distruge sanatatea doar ca sa respecte niste termene si ca nu am altceva de facut decat sa astept acasa raspunsul oficial. Ce alte solutii avem in aceasta situatie? Eu, personal sunt un om inzestrat cu multa rabdare, dar mama mea care locuieste in acel imobil nu intelege (pe buna dreptate) ce se intampla si este foarte nelinistita.