Forum Discuţii juridice Executare silită somatie Fisc / persoana in cauza este decadata
Discuție deschisă în Executare silită

somatie Fisc / persoana in cauza este decadata

Am primit de la Fisc o somatie: Natura obligatiei fiscale = regularizare in valoare de 700 Ron pe anul 2004.
Tatal meu a decedat in 2005 si avea toate darile la zi.
Poate este vorma de impozitul ce trebuia platit de angajatorul unde lucra ca altceva nu inteleg ce poate fi.
Daca totusi trebuie sa platesc nu ar fi normal sa achit sumele "datorate" pana in 2005 cand a decedat?
Cred ca este o eroare pe undeva si nu stiu cum sa rezolv.
Poate ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat.
Avand in vedere faptul ca sunteti mostenitorul tatalui dvs. ati preluat de la dansul atat activul cat si pasivul mostenirii.Probabil ati acceptat mostenirea in intregul ei (activ+pasiv) fara sa va prelevati de beneficiul de inventar. In aceste conditii suntei obligat , in calitate de succesor in drepturi si obligatii a tatalui dvs, sa platiti debitul fiscal. Verificati daca nu cumva debitul solicitat nu este prescris (5 ani in ceea ce priveste datoriile fata de stat)
Daca nu postati si somatia "vorbim discutii"
Pe somatie ar trebui sa scrie despre ce diferenta in minus este vorba Dar daca nu scrie, intrebati la Adm de unde provine diferenta
In principiu ar trebui sa luati nu sa dati .