avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită somatie Fisc / persoana in cauza este decadata
Discuție deschisă în Executare silită

somatie Fisc / persoana in cauza este decadata

Am primit de la Fisc o somatie: Natura obligatiei fiscale = regularizare in valoare de 700 Ron pe anul 2004.
Tatal meu a decedat in 2005 si avea toate darile la zi.
Poate este vorma de impozitul ce trebuia platit de angajatorul unde lucra ca altceva nu inteleg ce poate fi.
Daca totusi trebuie sa platesc nu ar fi normal sa achit sumele "datorate" pana in 2005 cand a decedat?
Cred ca este o eroare pe undeva si nu stiu cum sa rezolv.
Poate ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat.
Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 12:44, 8 Martie 2009
Avand in vedere faptul ca sunteti mostenitorul tatalui dvs. ati preluat de la dansul atat activul cat si pasivul mostenirii.Probabil ati acceptat mostenirea in intregul ei (activ+pasiv) fara sa va prelevati de beneficiul de inventar. In aceste conditii suntei obligat , in calitate de succesor in drepturi si obligatii a tatalui dvs, sa platiti debitul fiscal. Verificati daca nu cumva debitul solicitat nu este prescris (5 ani in ceea ce priveste datoriile fata de stat)
Daca nu postati si somatia "vorbim discutii"
Pe somatie ar trebui sa scrie despre ce diferenta in minus este vorba Dar daca nu scrie, intrebati la Adm de unde provine diferenta
In principiu ar trebui sa luati nu sa dati .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriere datorie fisc Vranceanud Vranceanud Va rog foarte mult, am nevoie de un sfat, situatia mea este un pic mai complicata si nu stiu ce sa fac. Tatal meu avea o datorie neachitata la fisc, de prin ... (vezi toată discuția)
Decizie de impunere anuala crapul2 crapul2 Buna seara! Va rog daca se poate un raspuns la o intrebare. Pentru anul 2005 figuram in evidenta Adm. Fin.Publice ale orasului ... (vezi toată discuția)
Impozitul si amenzile decedatului ionutz23 ionutz23 Buna ziua, Socrul meu a decedat acum aproximativ 50 de zile. Are o masina pe numele lui si interesandu-ma la Administratia locala de taxe si impozite ar ... (vezi toată discuția)