Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Sunt girantul unei persoane rau-platnice
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Sunt girantul unei persoane rau-platnice

Buna, in urma cu cativa ani am girat un fost coleg pentru un credit, acesta nu si-a platit ratele iar in momentul de fata suntem executati amandoi. Este vreo modalitate prin care as putea recupera banii de la persoana pe care am girato?
Multumesc!
Salut, il poti da in judecata, ca sa il oblige instanta sa iti restituie tot ce platesti pentru el.
Da, exista aceasta posibilitate. Dupa ce in calitate de girant veti achita creditul, dobanzile si penalitatile aferente, puteti deschide o actiune in instanta pentru recuperarea sumelor achitate. Din moment ce nu are posibilitati pentru a achita creditul acum, probabil ca si atunci cand va fi executat silit ca urmare a hotararii judecatoresti, veti recupera foarte greu suma respectiva.
Cu actiune in instanta. obtineti titlu executor, si ori va da banii de bunavoie, ori apelati la un executor.
tocmai asta e problema, posibilitate are, cu vointa sta mai prost!

aveti ideie in baza carei lege se poate actiona in instanta? am vorbit acum cateva zile cu un avocat care imi spunea ca nu am nici o sansa din cazua contractului de creditare prin care am acceptat sa fiu girant .....
Alex_24, utilizator
cautati un Avocat cu cunostinte de drept. Baza legala este codul civil, dreptul de regres al garantului fata de debitorul principal.