Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Casa la tara fara numar CF
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Casa la tara fara numar CF

buna ziua. bunica mea are casa la tara de aporximativ. 30 ani pe care nu are nici un act. La primaria din comuna apare in registrul agricol cu casa de locuit dar intrebarea mea ar fi care sunt pasi de urmat pentru a intra in posesia actelor ce dovedesc existenta titlului de proprietate in caz de vanzare a bunului proprietatea bunicii.
Exista zone in tara noastra (in special montane) in care regimul de carte funciara a aparut foarte tarziu, titlurile de proprietate nu exista si n-au cum sa fie emise pentru ca terenurile n-au fost ale statului, ci din mosi-stramosi lasate "zestre" copiilor, se treceau la "rol" si basta. Din acest motiv exista varianta vanzarilor in baza documentatiei cadastrale si a actelor emise de primarii, insotite de certificatul de sarcini de la BCF.