Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Acte bebelusi pentru venitul in Romania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Acte bebelusi pentru venitul in Romania

Putem venii in România doar cu Apostila pe certificatul de naștere al bebelusului si sa i facem acolo pasaport?
Nu se poate.
Trebuie sa mergeti la consulat, aveti doua variante: titlu de calatorie daca va grabiti (se elibereaza in maxim 2 zile si costa 65 de euro) sau pasaport insa e de durata: intai trebuie sa inscrieti certificatul de nastere si abia apoi va pot face pasaportul. Asta poate dura si doua luni.

Daca veniti cu titlu de calatorie sa stiti ca pentru a-i face pasaport copilului trebuie sa transcrieti certificatul de nastere la Starea civila de la locul de domiciliu ceea ce dureaza cam 30 de zile si abia apoi ii puteti depune actele pentru pasaport ca sa plecati inapoi, in caz ca asta doriti. Eliberarea pasaportului mai dureaza 2 saptamani.