Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Reducere impozit cladiri 50%
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Reducere impozit cladiri 50%

Buna ziua.
Detin un restaurant pe Litoral.Aceasta functioneaza 6 luni pe an.
Va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia de prevederile art.285, alin.2 din Legea 571-Cod fiscal, art. care presupune o scutire cu 50% a impozitului datorat pentru cladirile situate pe malul Marii Negre si "detinute de persoane juridice si care sunt utilizate pentru prestarea de servicii turistice pe o perioada de min. 6 luni intr-un an calendaristic".
Mentionez ca intreband acest lucru , functionarii consiliului local mi-au spus ca respectiva prevedere se refera doar la hotelieri.
In viziunea mea si activitatea de alimentatie publica este tot un serviciu turistic!
Daca raspunsul este afirmativ as dori sa stiu in ce conditii pot solicita recalcularea acestui impozit, in conditiile in care aceasta prevedere este aparuta in 2011 iar sumele pe care le-am platit ca si impozit inperioada scursa nu sunt neglijabile(pentru mine cel putin!)
Va multumesc si astept raspunsul dvs.
Buna dimineata !
Aceata facilitate se acorda pentru serviciile turistice si de cazare si de asigurare a hranei, conform punctului 218 din normele metoidologice de aplicare ale art. 285, alin (2)

218. Prin servicii turistice în contextul art. 285 alin. (2) din Codul fiscal se înţelege numai combinaţia oricărora dintre activităţile: 5510 - Hoteluri, 552 - Campinguri şi alte facilităţi pentru cazare de scurtă durată, 5522 - Campinguri, inclusiv parcuri pentru rulote şi 5523 - Alte mijloace de cazare, pe de o parte, şi oricare dintre activităţile: 5530 - Restaurante, 5540 - Baruri, 5551 - Cantine, 5552 - Alte unităţi de preparare a hranei, pe de altă parte, astfel cum sunt prevăzute de Clasificarea activităţilor din economia naţională - CAEN,..."

[ link extern ]