Forum Discuţii juridice Executare silită Apartament executat silit - mediere cu Asociatia
Discuție deschisă în Executare silită

Apartament executat silit - mediere cu Asociatia

Buna ziua!
Am achizitionat un ap scos la licitatie si am si intrat in posesie.
Am dus la Asociatia de Proprietari, actul de proprietate (Actul de Adjudecare), indicii de la apometre si ma asteptam sa apar lunile urmatoare pe listele de plata cu consumul realizat.

Apartam a fost scos la licitatie la cererea unei banci unde fusese ipotecat. Asociatia nu a stiut de existenta acestei licitatii si nu a intreprins nimic in vederea recuperarii datoriei la Asociatie a fostului proprietar.

Acum, dupa doua luni de la instiitarea Asociatiei ca apartam a fost adjudecat de mine, presedinta asociatiei, nu m-a trecut pe listele de plata si mai mult decat atat a adaugat sumele din lunile in care eu am consumat la datoria fostului propietar.

Desi la primarie figurez ca nou propietar si am si platit impozitul anual pe cladire .. se pare ca la asociatie nu sunt.

Ce e de facut?

PS: ce articol din lege spune ca eu nu tb sa platesc datoriile vechi ale fostului proprietar (executorul judecatoresc mi-a comunicat verbal ca nu tb sa platesc ce a consumat fostul proprietar)?
Dvs va revine de plata strict consumul si intretinerea realizata ulterior inregistrarii la asociatia de proprietariasociatiade proprietari daca avea interesul pentru recuperarea sume cu titlu de restante avea la indemana disp
L nr 230/2007 ART. 50
(1) Asociaţia de proprietari are dreptul de a acţiona în justiţie pe orice
proprietar care se face vinovat de neplata cotelor de contribuţie la cheltuielile
asociaţiei de proprietari mai mult de 90 de zile de la termenul stabilit.
(2) Acţiunea asociaţiei de proprietari este scutită de taxă de timbru.
(3) Sentinţa dată în favoarea asociaţiei de proprietari, pentru sumele datorate de
oricare proprietar, poate fi pusă în aplicare pentru acoperirea datoriilor prin orice
modalitate permisă de Codul de procedură civilă.
ART. 51
(1) Asociaţia de proprietari are un privilegiu imobiliar cu rang prioritar asupra
apartamentelor şi altor spaţii proprietăţi individuale ale proprietarilor din
condominiu, precum şi un privilegiu asupra tuturor bunurilor mobile ale acestora, pentru
sumele datorate cu titlu de cotă de contribuţie la cheltuielile asociaţiei de
proprietari, după cheltuielile de judecată datorate tuturor creditorilor în interesul
cărora au fost făcute.
(2) Privilegiul se înscrie în registrul de publicitate imobiliară al judecătoriei,
la cererea preşedintelui asociaţiei de proprietari, pe baza extraselor de pe ultima
listă lunară de plată a cotelor de contribuţie din care rezultă suma datorată cu titlu
de restanţă. Privilegiul se radiază la cererea preşedintelui asociaţiei de proprietari
sau a proprietarului, pe baza chitanţei ori a altui înscris prin care asociaţia confirmă
plata sumei datorate.
(3) Operaţiunile de publicitate imobiliară privitoare la privilegiul prevăzut la
alin. (1) şi (2) sunt scutite de taxă de timbru.

Depuneti cerere oficiala la asociatia de proprietari pentru luarea in evidenta
In cazul in care constatati refuz/dezinteres,sesizati oficial serviciul specializat din primarie,
detaliati succesiunea de evenimente si pozitia presedintelui de asociatie de impunere netemeinica si nelegala de sume ce revin de fapt si de drept debitorului executat silit de catre banca
Asociatia de proprietari daca are interes real,are posibilitatea de recuperare sume acumulate de proprietarul executat silit,promovand actiune in instanta cu obligatia de a face,sau pretentii
Mai nou, Asociatia m-a luat in evidenta dar m-a trecut pe lista de plata cu restanta de la fostul proprietar.

Cum e si firesc, doresc sa platesc doar din momentul in care am devenit proprietar. Ce sa fac?
Faceti contestatie, in termen de 10 zile de la afisarea listelor de plata. Nu vi se pot imputa dvs aceste consumuri. Nu au cum sa castige in Instanta impotriva dvs. pentru restante ei se pot adresa Instantei, impotriva fostului proprietar. Faceti-i o plangere penala administratorului. Asa se va potoli sa faca tampenii. Le e lene si actioneaza asa cum le este mai usor.
Cum se face aceasta contestatie? Unde?
Depuneti o adresa la administrator in care mentionati ca cifrele trecute in dreptul dumneavoastra, pe listele de plata sunt incorecte si mentionati motivele pe care ni le-ati prezentat si noua.
succes!