Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare despre donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare despre donatie

Buna ziua!
As vrea sa stiu ce trebuie facut si ce acte trebuie ca unul dintre soti sa treaca partea lui dintr-un contract vanzare-cumparare celuilalt si astfel sa fie unicu proprieter al actului.Va multumesc si va doresc o zi buna!
Proprietar al actului sau al casei ? :)
De ce vreti sa faceti asta ?
Al casei si tot ce cuprinde actul in sine.Sotul doreste sa-mi treaca partea lui mie pentru ca este bolnav si nu doreste sa vine altcineva la mostenire.
daca imobilul este achizitionat in timpul casatoriei si sunteti casatoriti sub regimul matrimonial al comunitatii legale cand bunul este in devalmasie nu se poate vinde.
Altcineva, cine vine la mostenire ?
Daca la mostenire nu vin mostenitori rezervatari, v-ar putea face un testament sau intr-adevar, sa va doneze.
gi-jane2, moderator
Deci sa inteleg ca sotul nu-mi poate trece partea lui mie?Casa este facuta impreuna iar noi suntem casatoriti de 30 de ani.