Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot beneficia de pensie pe caz de boala?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot beneficia de pensie pe caz de boala?

Buna ziua.Am 46 de ani cu vechime in munca.Am avut Hepatita B(acum e in stadiu nedetectabil),in urma cu 3 ani interventie de histerectomie totala,sunt in supraveghere medicala pentru noduli mamari,am osteopenie la soldul stang,vertebra L5 tasata,disc vertebral deplasat la nivelul C5-C6.Mentionez ca lucrez dar imi este foarte greu deoarece nu reusesc sa ridic greutati fara dureri abdominale si la nivelul coloanei.Pot beneficia de pensie de invaliditate?Va rog sa imi dati niste sfaturi.Multumesc anticipat.
1. - Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor hotari asta.
- Pensionarea pentru invaliditate nu mai este conditionata de un anumit stagiu de cotizare in functie de varsta.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale.

3. Propunerea pentru incadrarea in grad de invaliditate se face de catre medicul specialist care asigura asistenta medicala.

4. - Trimiterea catre medical specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.

Va multumesc frumos pentru raspuns.Probabil voi trebui sa schimb medicul de familie deoarece,cand i-am pus aceeasi intrebare ca cea afisata aici mi-a raspuns ca si dansa are de toate bolile si nu se pensioneaza pe caz de boala.Si a citit razand ironic recomandarea chirurgului de a nu ridica mai mult de 2 kg. pentru a evita pericolul unei noi interventii abdominale si pe cea a ortopedului care a scris "risc ridicat de fractura a soldului".
1. Medicul de familie nu risca nimic daca va trimite la medicul specialist, deoarece acesta este cel care face propunerea pentru incadrarea in grad de invaliditate.

2. Medicul de familie nu are competente de a stabili gradul de invaliditate.

3. Insistati sa va dea trimitere la medicul specialist, daca nu va da incercati sa mergeti fara trimitere dar va trebui, cred, sa platiti.