Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... durata muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

durata muncii

buna ziua

in CIM se poate trece la durata munciitextul de mai jos?

H. Durata muncii
1. O normă întreaga, durata timpului de lucru fiind de 8 ore/zi, 40 ore/săptămână in 1 sau 2 schimburi in functie de necesitatiile societatii
a) repartizarea programului de lucru se face după cum urmează: 1 schimb 10.00-18.00; 2 schimburi 7.00-15.00,14.00-22.00
b) Programul de lucru se poate modifica în condiţiile regulamentului intern/contractului colectiv de muncă aplicabil.
Da...este corect.
Si cum se stabilesc necesitatile societatii ?

Prin planificarea schimburilor care se comunica angajatilor
Undeva este o contradictie in ceea ce ati postat anterior ,intre acordul salariatului la incheierea c.i.m. si prevederea ca programul de lucru se poate modifica în condiţiile regulamentului intern/contractului colectiv de muncă aplicabil - unde nu mai este necesar acordul acestuia.

Eu as merge pe alta varianta decat cea expusa de dvs.
ceea ce am postat este textul din modelul oficial de contract individual de munca.

www.avocatnet.ro/content/con...

deci este corect?
zxz19, utilizator