Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Imposibilitate de plata a datoriilor catre fisc si ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Imposibilitate de plata a datoriilor catre fisc si lipsa documente contabile a unui SRL declarat inactiv.

Buna seara, azi am primit o scrisoare prin care sunt instintat ca a inceput procedura de executare silita pentru datoriile fiscale ale societatii a carui administrator si asociat sunt. Mi se aduce la cunostinta ca in termen de 3 zile de la preluarea acesteia sa ma prezint cu documentele contabile, extrase de cont, contracte de leasing extrase de carte funciara , extrase de cont la finante. Nu inteleg nici de ce au fost acestea trecute in scrisoare findca firma despre care vorbim nu are absolut nici un patrimoniu nici mobil nici imobil, leasing nici atat etc etc . deci este goala ca buzunarele mele . Acum cateva luni am primit o instintare cum ca firma a intrat in inactivitate pentru nedepunerea actelor . Acum nu stiu ce ar trebui sa fac findca contabila care imi tinea contabilitatea nu este de gasit si toate actele sunt la ea...Ce pot sa fac in acest caz? Nu am de unde plati aceasta suma care este stipulata cu penalitati etc e vb de 6000 ron , dar bani acestia nu ii am si as dori sa gasesc o cale sa bag firma in insolventa, oare asta ar fi o solutie? sau sa astept pana se prescrie datoria? am inteles ca este 3 ani acest termen . In cazul in care ma duc si le spun ca nu am actele contabile deocamdata cum se merge mai departe ? respectiv cum sa incep sa pun firma in insolventa ? Mi-ar fi de mare ajutor raspunsul dvs in acest moment findca nu stiu de unde sa incep si ce sa fac sa clarific situatia:sorry: . Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Va raspund pe puncte in ordinea scrisa de dvoastra:
- trebuie sa va prezentati cu documentele, in anumite cazuri fapta poate fi incadrata la infractiune, sanctionata cu inchisoare;
- toate "acelea" au fost trecute in scrisoare intrucat asta este procedura si lichidatorul nu are de unde sa stie ce aveti sau ce nu aveti dvoastra in firma, decat dupa ce consulta niste hartii
- la contabila sunt doar actele contabile, nu toate actele firmei. De exemplu actul constitutiv, hotararea, si altele trebuie sa fie la sediul firmei
- nu contabila va raspunde pentru acte, ci dvoastra purtati si vina si raspunderea. Faptul ca nu va raspunde la telefon nu este o justificare. Aveti contract cu contabila? Mergeti la CECCAR si o identificati acolo !
- Suma de 6000 lei este extrem de mica fata de consecintele la care va expuneti. Achitati suma, este cel mai simplu si usor.
- ce sa mai bagati dvoastra firma in insolventa, este deja acolo !
- datoria, s-ar fi prescris in 5-6 ani, nu in trei, dar nu e cazul la dvoastra de asa ceva (ce ati auzit dvoastra cu 3 ani este cu alte persoane, nu cu statul).
- la dvoastra nu se mai prescrie nimic ...sa va rugati sa nu se agraveze

Cel mai bun prieten al dvoastra este lichidatorul. Ajutati-l sa isi faca treaba ca va ajutati pe dvoastra, dati-i tot concursul si platiti datoria respectiva ca nu este mare !
Riscul la care sunteti expus in schimb este foarte mare !
trandafir2, moderator
Cu stima, care lichidator? ...findca din aceasta scrisoare nu reiese ca cineva ar fi lichidator . De unde sa le platesc daca eu nu am venit in firma respectiva de mai bine de 1 an jumate si nici eu nu am un venit sau vreun bun pe numele meu . respectiv daca duc restul actelor care le am acasa , e in regula ? pana dau de contabila. daca spuneti ca nu pot sa scap de aceasta datorie....oare o pot ei esalona cumva ?
Da scuze, acum am vazut ca la finante (si mai rau) nu de la lichidator.
Zic si mai rau caci finantele sunt cele care pot cere imperativ depunerea sau refacerea documentelor contabile sub sanctiunea legii evaziunii.

Da se poate cere esalonare, in anumite conditii. Oricum este bine sa colaborati !
Nu prea ii intereseaza pe ei ca nu aveti venituri, sincer.

Da, in cazul asta este bine sa cereti dvoastra insolventa ulterior, dupa ce treceti cu bine de finante (costa si insolventa destul) ! Acum, aveti un punct de placare si pentru insolventa :)
Scuze inca odata, am intels in mod eronat ca notificarea este de la lichidator.
Trandafir a inteles gresit. Nu s-a deschis procedura insolventei, deci nu aveti lichidator.

Puteti cere esalonarea pe durata de 5 ani. Pentru suma de plata pe care o aveti e cea mai buna solutie.
Daca vreti sa deschideti procedura insolventei, trebuie sa depuneti o cerere in acest sens la tribunal. Costul este de cca 1000 lei. Dar va spun ca atat costul deschiderii procedurii, cat si stresul la care veti fi supus dupa, nu se merita sa le suportati pentru 6000 lei de datorie.
deci cea mai buna metoda ar fi sa merg maine cu actele care le detin ... sa le zic ca aduc actele contabile cat de repede pot si sa le cer esalonarea datoriei si odata platitia datoria voi putea inchide linistit firma?