avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Permis de conducere englez retinut
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Permis de conducere englez retinut

Buna ziua, am si eu o problema care suna cam asa: In data de 24.02.2013, am plecat pana in oras cu masina sa cumpar mancare, eu locuind la tara, m-am intors, si fiind sambata seara am zis sa trec putin pe la discoteca din sat sa beau un suc.
Acolo m-am intalnit cu 2 prieteni care m-au invitat la masa la ei, oferindu-mi bere (era ziua de nastere a unuia), le-am spus ca nu beau ca sunt cu masina, dar in urma insistentelor am consumat 3 beri. Mentionez ca locuiesc la 300 de metri de discoteca. Am plecat, si cum nu puteam lasa masina acolo m-am urcat la volan si am mers vreo 5 metri...cand politia in spatele meu mi-au facut semnale sa opresc. Nu am oprit, continuandu-mi drumul si schimband directia pe o alta strada. Atunci au aprins girofarurile impreuna cu semnalul acustic, urmarindu-ma. Fiind noapte (03:30) si carosabilul umed (plouase), m-am oprit intr-o cale ferata, avand viteza si necunoscand drumul. Masina s-a facut praf pe dedesubt (motorul) dar caroseria nu avea nimic. Fiind pe linie, au fost nevoiti sa opreasca un tren de marfa care a aparut la un interval de 15 min aprox. pentru a indeparta masina de pe calea ferata. Am suflat in etilotest si a rezultat o alcoolemie de 0,40 in aerul expirat, asa scrie in dovada eliberata fara drept de circulatie. Am fost condus la spitalul judetean pentru recoltare probe biologice, de unde a rezultat la prima proba: 1,35 si la a doua proba 1,05...deci alcoolemia era in descrestere. Am solicitat o recalculare retroactiva a alcoolemiei la Mina Minovici, platind taxa de 510 RON. Politistul n-a mentionat in dosar ca a oprit trenul. Mi-a zis ca e probabil ca doamna procuror sa-mi dea o amenda penala si sa nu ajung in instanta. Am uitat sa precizez ca politistul mi-a zis ca am avut 0,69 in aerul expirat dar in dovada scrie 0,40. Permisul este obtinut in Spania (am locuit in Spania 7 ani) si preschimbat in Anglia (foloseste drept act de identitate si sa deschizi cont bancar), deci permisul retinut de politie este de Anglia (UK). In aceste doua tari alcoolemia permisa este: Anglia = 0,80 in aerul expirat Si Spania= 0,25 in aerul expirat, cu alte cuvinte daca nu treci de aceste valori nu-ti dau nici macar amenda. Nestiind ca in Romania alcoolemia permisa este de 0,0 (nu am citit codul rutier din ro). Politistul mi-a mai zis ca permisul a fost trimis in Anglia spre anulare. Daca la ei in tara sanctiunea prevazuta la noi in acest caz nu exista ce se va intampla cu permisul meu ? Ce parere aveti ? Cum se va solutiona cazul ? M-am invatat minte...n-o sa mai consum in viata mea alcool la volan. Multumesc Mult !!!
Cel mai recent răspuns: Esc and , utilizator 16:06, 7 Mai 2020
seat a scris:
In aceste doua tari alcoolemia permisa este: Anglia = 0,80 in aerul expirat Si Spania= 0,25 in aerul expirat, cu alte cuvinte daca nu treci de aceste valori nu-ti dau nici macar amenda.

In UK, nivelul permis de alcool in sange este de 0,08%, peste se suspenda permisul.
In Spania suspendarea permisului la peste de 0,05% si peste 0,03% daca aveti mai putin de doi ani de conducere.
De retinut ca alcoolul din sange este mai mare decat cel din aerul expirat, deci faceti si dvoastra o comparatie cu ce ati scris!


seat a scris:
Ce parere aveti ?

Super povestea ! In plus, gramatica dvoastra este excelenta pentru o persoana care a stat atatia ani in tari straine !
Scuze, am gresit...era in sange In Spania 0,5 g/l in sange si 0,25 g/l in aer.
In legatura cu UK nu sunt sigur...priviti aici: [ link extern ]
g/l e in sange si mg/l in aerul expirat nu ? eu cum am permis de 4 ani si numai cat. B nu ma incadrez la 0,3 in Spania. Intrebarea este, daca englezii imi dau permisul inapoi si voi conduce in Ro, cum pot sa ma verifice in baza de date tinand cont ca eu nu am dobandit permisul aici, deci nu figurez cu permis de conducere ?
Ultima modificare: Joi, 13 Iunie 2013
seat, utilizator
Si inca o nedumerire: Art.88. "(1) Recoltarea probelor biologice se face în unitatile de asistenta medicala ambulatorie de specialitate autorizate în acest sens sau în institutii medico-legale si se efectueaza numai în prezenta unui reprezentant al politiei rutiere."
Nu a chemat pe nimeni de la rutiera...fiind politist intr-o comuna, e legal ?
Adica stau si ma gandesc daca ar merge un manevrant de vagoane sa inlocuiasca un mecanic de locomotiva ? E doar un ex.
La peste 0.40 trebuie sa va duca la recoltare probe ...si de obicei daca este in aer 0,40, in sange este 0,80, iar la peste 0,80 este parnaie, dar ...fiind la prima abatere, este cu suspendare

P.S. este o gluma topicul dvoastra
Ultima modificare: Joi, 13 Iunie 2013
trandafir2, moderator
Da, in cazul in care aveam 0,41...dar pe dovada scrie 0,40. Oricum, indiferent care va fi hotararea, eu am nevoie de permis (sunt electrician de profesie), neavand ce face fara el pe aici voi pleca din Romania si nu ma voi mai intoarce pana cand o sa fim si noi in randul "lumii".
Ar fi culmea eu sa am aceeasi pedeapsa ca domnul Huidu care a omorat 3 suflete...adica cu suspendare. Acum totul depinde de procuror...sunt la prima abatere, nu am antecedente, nu am nici macar o amenda, am gresit...recunosc si imi pare rau.
Ultima modificare: Joi, 13 Iunie 2013
seat, utilizator

Alte discuții în legătură

Citatie pentru o amenda si puncte scazute la licenta de conducator auto Lucius213 Lucius213 Buna ziua, am fost oprit de politie in Anglia si nu aveam datele la mine permis , asigurare a masinii certificat de verificare etc .. masina fiind imobilizata, ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, doresc sa adresez si eu o intrebare. in data de 27 ... Paraschiv12 Paraschiv12 Buna ziua, doresc sa adresez si eu o intrebare. In data de 27 decembrie 2019 am mers cu familia la munte in statiunea moeciu de sus, si am inchiriat atv-uri, ... (vezi toată discuția)
Soțul meu a făcut accident pe 23 ianuarie mai era cu cineva ... Vadineanu Vadineanu Soțul meu a făcut accident pe 23 Ianuarie mai era cu cineva in mașina i sa lua permisul alcoolemia era mică acela a avut 3 zile de spitalizare nimic grav ... (vezi toată discuția)