Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare creanta din 2008
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare creanta din 2008

O firma de recuperare incearca sa recupereze de la o persoana o suma de bani imprumutata de la o banca si pe care nu a mai platit-o din 2008. Persoana respectiva este inscrisa in arhiva electronica de garantii reale mobiliare pana in august 2013.
Firma de recuperare sustine ca are contract de cesiune pentru recuperarea acestei datorii, dar in arhiva electronica de garantii reale mobiliare nu exista cesionarea garantiei.
Avand in vedere ca au trecut 3 ani de la data imprumutului, ce sanse mai are firma de a recupera datoria?
Cand a fost facuta cesiunea? practic la acea data creditul era incetat, pentru ca o firma de recuperare nu poate gestiona un credit, ea poate primi doar creanta , deci la acel moment era inceput termenul de prescriptie pentru toata suma.
In principiu, un contract de credit e cu plata in rate. fiecare rata are un termen separat de prescriptie, care curge de la momentul scadentei, astfel, pana acum, s-au prescris ratale scadente pana la 14.06.2010.
Cand s-ar fi incheiat creditul?