avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare creanta din 2008
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare creanta din 2008

O firma de recuperare incearca sa recupereze de la o persoana o suma de bani imprumutata de la o banca si pe care nu a mai platit-o din 2008. Persoana respectiva este inscrisa in arhiva electronica de garantii reale mobiliare pana in august 2013.
Firma de recuperare sustine ca are contract de cesiune pentru recuperarea acestei datorii, dar in arhiva electronica de garantii reale mobiliare nu exista cesionarea garantiei.
Avand in vedere ca au trecut 3 ani de la data imprumutului, ce sanse mai are firma de a recupera datoria?
Cel mai recent răspuns: ContSters214341 , utilizator 10:15, 14 Iunie 2013
Cand a fost facuta cesiunea? practic la acea data creditul era incetat, pentru ca o firma de recuperare nu poate gestiona un credit, ea poate primi doar creanta , deci la acel moment era inceput termenul de prescriptie pentru toata suma.
In principiu, un contract de credit e cu plata in rate. fiecare rata are un termen separat de prescriptie, care curge de la momentul scadentei, astfel, pana acum, s-au prescris ratale scadente pana la 14.06.2010.
Cand s-ar fi incheiat creditul?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imprumut bancar - imposibilitate plata sumer2013 sumer2013 Dupa ce miam pierdut locul de munca in ianuarie 2009 am incetat sa mai platesc si ratele pe care le aveam la un credit bancar. In acel an am primit de la banca ... (vezi toată discuția)
datorii banci EddW EddW Am o datorie din 2007 la o banca ,din 2008 nu am mai platit,In 6 septembrie 2016 am primit o recomandata ,pentru care am semnat la posta fara sa stiu ce ... (vezi toată discuția)
Cesionarea creantei bancare andresclaudia andresclaudia am un contract de credit bancar(nevoi personale fara ipoteca)din 2007. Ultima rata achitata in aprilie 2008. creditul a fost cesionat in data de30 01 2009 ... (vezi toată discuția)