Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Decont de TVA (regularizare TVA dedusa)
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Decont de TVA (regularizare TVA dedusa)

Buna ziua.

Am si eu o nelamurire la un decont de TVA la Regularizare taxa dedusa.
In decont am urmatoarel date:
-Rand 9(livrari de bunuri si prestari de servicii taxabile cu cota de 24%)=3507 si 842(TVA-ul)
-Rand 21(Achizitii de bunuri si servicii taxabile cu cota de 24%)=1760 si 422(TVA-ul aferent)
-Rand 24(achizitii de bunuri scutite de taxa)=180
Si la rand 28(Regularizare taxa dedusa)=443 si tva=-27
Prorata=100%
Cum s-a ajuns la suma de 443?Cum s-a calculat?
Va rog sa ma lamuriti.
Va multumesc.
La rubrica de regularizari, se trec facturile omise sau ajunse cu intarziere, aferente perioadelor anterioare celei pentru care s-a depus decontul de TVA.
In opinia mea, ar trebui sa intrebati persoana care l-a intocmit, pentru a va lamuri ce reprezinta aceste sume.
Este posibil sa fi gresit sau din necunoastere a modului de intocmire, sa fi trecut la baza si sumele scutite, desi pentru acestea nu exista rubrica de regularizare.
Cel mai simplu ar fi sa intrebati persoana care a intocmit decontul de TVA. Ma indoiesc ca cineva din forum va poate raspunde ce reprezinta sumele inscrise intr-un rand sau altul intr-un decont de TVA intocmit pe baza anumitor date si facturi.