Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Functionar public sau functionar?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Functionar public sau functionar?

Buna ziua,
Am o disputa cu niste colegi, referitor la:
Art. 145 - Public
Prin termenul „public“ se înţelege tot ce priveşte autorităţile publice, instituţiile publice, instituţiile sau alte persoane juridice de interes public, administrarea, folosirea sau exploatarea bunurilor proprietate publică, serviciile de interes public, precum şi bunurile de orice fel care, potrivit legii, sunt de interes public.

Nelamurirea este:
- o universitate/facultate privata, poate fi socotita institutie publica?
- un profesor al universitatii/facultatii private, poate fi socotit functionar public, sau nu?
sake, utilizator
Din copy/paste ce a fost oferit puteti deduce la o simpla lectura:
Facultatile private nu sunt institutii publice si implicit nu au ca angajati functionari publici! Privatele Universitati au angajati profesori in sistem privat!

@Justitiarul 711 v-a spus acest lucru
Admin, administrator
Profesorii, indiferent de locul unde predau nu sunt functionari publici.
NU va mai bagati cu copy/paste sau cu raspunsuri aiurea!
Stricati tot topicul si devine varza!

Deci, la subiect:
Art. 145 - Public
Prin termenul „public“ se înţelege tot ce priveşte autorităţile publice, instituţiile publice, instituţiile sau alte persoane juridice de interes public, administrarea, folosirea sau exploatarea bunurilor proprietate publică, serviciile de interes public, precum şi bunurile de orice fel care, potrivit legii, sunt de interes public.

De exemplu, am citit asta: Curtea de Apel Bucuresti a hotarât ca bancile sunt persoane juridice de interes public în întelesul art. 145 C.P
”Esentiala pentru a stabili însa daca banca este o persoana juridica de interes public este nu natura capitalului sau (public ori privat), ci specificul activitatii desfasurate si masura în care aceasta activitate poate fi asimilata unui serviciu public. Aceasta, deoarece notiunea de persoana de interes public desemneaza, în genere, acea persoana juridica de drept privat, autorizata de o autoritate publica sa desfasoare un serviciu public, aflându-se sub supravegherea si controlul unei autoritati publice. Din aceasta perspectiva, se constata ca bancile reprezinta institutii de credit, a caror functionare este permisa doar în urma autorizarii de catre Banca Nationala a României si în limitele acestei autorizatii"

Avand in vedere ca bancile private sunt institutii de interes public, atunci si o facultate poate fi de interes public, fiindca la fel ca o banca, se incadreaza in toate cerintele de mai sus.
deci dupa parerea mea, o facultate face parte din instituţiile sau alte persoane juridice de interes public.

Doream din partea unor avizati sa-mi confirme daca e asa sau nu (daca se incadreaza la institutie de interes public, iar profesorul este functionar public), chiar NU imi pasa de copy/paste.
Admin, administrator
Problema asta cu functionar public, angajat de universitate privata am ridicat-o si eu mai demult! La acea vreme eu interpretam ca persoana respectiva de la universitate privata NU este functionar public. Ulterior, speta respectiva a ajuns in penal si persoana a fost considerata functionar public cf 147 cod penal! Concluziile le trage fiecare.
Vreti sa spuneti ca un judecator a considerat ca un profesor este functionar public ? !